Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne stanowią niezbędną część wyposażenia mieszkania, zapewniają domownikom poczucie prywatności, a także w istotny sposób decydują o estetyce wnętrza. O czym powinniśmy pamiętać dokonując ich wyboru?

Wymiary ościeżnicy

Ościeżnica, potocznie nazywana również futryną, jest niezbędna do zamontowania drzwi. Powinna ona być bardzo dobrze dopasowana do otworu drzwiowego w ścianie, dlatego pierwsze, co musimy zrobić przed dokonaniem wyboru drzwi, to dokładnie zmierzyć  wysokość i szerokość otworu drzwiowego oraz grubość ściany. Zgodnie z prawem budowlanym otwory drzwiowe w nowych budynkach muszą mieć minimum 90 cm szerokość, choć produkowane są również ościeżnice dopasowano do węższych otworów w starszych budynkach. Standardowo ościeżnice dopasowane są do ścian o grubości 9,5 cm, jeśli jednak w naszym mieszkaniu mamy grubsze ściany, możemy skorzystać z oferty ościeżnic regulowanych. Istnieje możliwość zamówienia drzwi do starej ościeżnicy, jednak lepszym pod względem estetycznym rozwiązaniem jest wymienienie drzwi wraz z ościeżnicą. Nierzadko wiąże się to z koniecznością kucia ściany, dlatego wymianę taką najlepiej jest pozostawić na czas generalnego remontu mieszkania.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne powinny być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, a więc pasujące do naszych wymagań oraz warunków mieszkaniowych. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów drzwi, z których każdy ma swoje plusy i minusy:

  • Drzwi uchylne – najpopularniejszy rodzaj drzwi, spotykany w niemal każdym lokalu mieszkaniowych, najczęściej w formie jednoskrzydłowej. Na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę drzwi uchylnych, różniących się parametrami, jakością oraz estetyką. Przed ich kupnem powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz planowane umeblowanie, w przeciwnym wypadku drzwi nie będą funkcjonalne.
  • Drzwi przesuwne – najwygodniejsze rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Skrzydło takich drzwi przesuwa się wzdłuż ściany, a nie po łuku. Najdogodniejszą sytuacją jest podjęcie decyzji o montażu takich drzwi już na etapie projektowania domu, gdyż w możliwe jest wtedy umieszczenie ich tak, by skrzydło wsuwało się w szczelinę w ścianie. Jeśli decydujemy się na system naścienny, konieczne jest pozostawienie na ścianie wolnego miejsca do przesuwania skrzydła drzwi.
  • Drzwi łamane – to rozwiązanie doskonale spisze się w pomieszczeniach zbyt małych, by możliwe było zamontowanie w nich drzwi uchylnych, np. spiżarniach. Drzwi takie składają się z dwóch paneli, połączonych ze sobą zawiasami, które w momencie otwierania składają się na bok wzdłuż linii ściany. Alternatywą są drzwi harmonijkowe, składające się z większej ilości paneli połączonych ze sobą elastycznym materiałem.

Materiał

Niezwykle istotne przy wyborze drzwi jest rozważenie materiału, z jakiego mają one zostać wykonanie. Najczęściej spotykane są drzwi z drewna i materiałów drewnopochodnych (np. fornir), jednak znajdziemy również drzwi wykonane ze szkła czy różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Wybrany materiał ma nie tylko wpływ na właściwości drzwi, ale również na ich konserwację. Dla przykładu drzwi drewniane co kilka lat należy lakierować, by odnowić ich powłokę ochronną, drzwi szklane z kolei, choć nie wymagają takich zabiegów, są jednocześnie najbardziej podatne na zabrudzenia.

Szeroki wybór drzwi wewnętrznych różnego rodzaju znajdziemy w ofercie firmy TopDach.

Regulamin korzystania z serwisu