Jak wybrać dobre drzwi wewnętrzne?

Prace wykończeniowe czy generalny remont mieszkania zmuszają nas do podjęcia wielu istotnych decyzji. Jedna z nich dotyczy wyboru drzwi wewnętrznych. Szukając odpowiedniego modelu, zazwyczaj kierujemy się estetyką, jednak wygląd nie powinien być jedynym kryterium. Dowiedz się, co brać pod uwagę szukając drzwi wewnętrznych i jakie wybrać, by cieszyły oko i służyły domownikom przez długie lata.

Wybór drzwi wewnętrznych powinien być dobrze przemyślaną decyzją, przed podjęciem której należy odpowiednio się przygotować – mówi ekspert z firmy Wiktorczyk.

W poniższym tekście spróbujemy przybliżyć czytelnikom aspekty istotne podczas wyboru drzwi i omówić najważniejsze różnice między ich poszczególnymi typami.

Wybór drzwi wewnętrznych – kwestie techniczne

Przygotowując się do zakupu nowych drzwi wewnętrznych, musimy przede wszystkim dokładnie wymierzyć istniejące otwory w ścianach oraz grubość samych murów. Oferta supermarketów budowlanych jest mocno ograniczona pod względem rozmiarów, dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z propozycji profesjonalnych firm zajmujących się stolarką otworową, które wykonują ościeżnice i skrzydła na wymiar. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo szerokich murów lub nierównych otworów. W takich miejscach jedynym dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ościeżnice z regulowaną opaską, która pozwala dopasować całość do ościeży.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest wybór między drzwiami lewymi a prawymi. Drzwi lewe to takie, które podczas otwierania do siebie przyciągamy lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie. Analogicznie, do klamki drzwi prawych sięgamy prawą ręką, przesuwając skrzydło do siebie.

Zanim zaczniemy poszukiwania, warto zastanowić się, czy interesują nas drzwi przylgowe, czy bezprzylgowe. Na obwodzie tradycyjnej ościeżnicy przylgowej znajduje się kilka profili, od których przylega skrzydło. W takich modelach zawiasy umieszczone są na zewnątrz konstrukcji, toteż są widoczne. Skrzydło drzwi bezprzylgowych dotyka ościeżnicy wyłącznie po wewnętrznym obwodzie, po zamknięciu tworząc z nią z jednej strony równą płaszczyznę.

Estetyka drzwi wewnętrznych

Nie ulega wątpliwości, że najpiękniejsze drzwi wewnętrzne to te wykonane z drewna. Obecnie klienci mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy drzwi z litego drewna lub z płyty wykończonej okleiną naturalną. Decydując się na zakup drzwi ramowo-płycinowych, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy drewno wzmocniono odpowiednim lakierem, zabezpieczającym drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakość okuć i pozostałych akcesoriów wpływa nie tylko na wygląd drzwi, ale także długość i komfort ich przyszłego użytkowania. Zanim kupisz drzwi sprawdź, w jakie zawiasy i klamki są one wyposażone i czy posiadają uszczelki tłumiące hałasy.

Kiedy zdecydujesz się już na konkretny model, zastanów się też nad możliwością skorzystania z profesjonalnego montażu. Dzięki niemu zyskasz pewność sprawnego działania drzwi i często również wydłużoną gwarancję.

Regulamin korzystania z serwisu