Rodzaje klamek do drzwi

Remont to dla większości z nas nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli jesteśmy estetami i perfekcjonistami. Załóżmy, że robimy remont przedpokoju. Musimy kupić nowe drzwi. Do drzwi przydałyby się zamki i klamki. Podobają nam się drzwi w brązowym kolorze, ale nie potrafimy się zdecydować, czy wolimy złote, srebrne, a może zielone klamki. Jak już wybraliśmy kolor – zaczynamy się zastanawiać nad materiałem. Cała seria wyborów. Jakie mamy rodzaje klamek??

Klamka – prosta sprawa

Niby to nic trudnego, kupić sobie klamkę. Wchodzimy do budowlanego supermarketu albo odwiedzamy sklep internetowy i gotowe. Liczba klamek, ich wzorów, materiałów, kolorów – jest ich tak dużo, że możemy mieć problem, na którą się zdecydować. To drobny element, ale musi współgrać z resztą, by wystrój wnętrza był kompletny. Wystrój wnętrza to nie tylko kolor ścian, podłóg i meble. Klamki generalnie dzielimy na dwa rodzaje, klamki drzwiowe i klamki okienne. My skoncentrujemy się na rodzajach klamek drzwiowych. Część producentów dzieli swoje wyroby na klamki do drzwi wewnętrznych i te do drzwi zewnętrznych. Zewnętrzne są oczywiście bardziej masywne i trwałe, jak i same drzwi. Tak zwane szyldy klamek powinny chronić zamek w drzwiach zewnętrznych przed deszczem i niekorzystnym działaniem innych czynników atmosferycznych. Klamki takie mają zwykle certyfikat, który mówi o klasie, obszarze zastosowania, kategorii użytkowania. Kolejna sprawa to typ działania klamki. Mamy trzy klasy – okucie wspomagane sprężyną, obciążone sprężyną i takie bez sprężyny. Określa to, czy klamka ma tak zwane wspomaganie. Klamka wraca wówczas do pozycji poziomej automatycznie.

Stylistyka i materiały

Klamki traktuje się często jako przedmioty sztuki użytkowej. Naprawdę, są projektanci, którzy zajmują się właśnie projektowaniem klamek. Można pokusić się na podział pod tym względem – klamki tradycyjne, stylizowane, designerskie. Tradycyjne to oczywiście najprostsze, choć mogą być łukowate. Klamki stylizowane bardzo często odlewane są z mosiądzu – dowiadujemy się w firmie Zamet ze Stargardu Szczecińskiego. Szyldy takich klamek mają zwykle charakterystyczne rozety, płaskorzeźby i wybierają je chętnie osoby, które mają mieszkanie z antykami lub meblami stylizowanymi na antyki. Klamki designerskie, jak łatwo się domyślić, to takie, które znacznie różnią się od tradycyjnych. Mogą być wykonywane z nietypowych materiałów, na przykład barwionego szkła. Klamki i gałki do drzwi produkowane są jednak głównie z kilku rodzajów materiałów: stali, aluminium, mosiącu i PCV.

Regulamin korzystania z serwisu