Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne i ich znaczenie w domowych pomieszczeniach

Wybierając drzwi wewnętrzne, większość klientów kieruje się przede wszystkim estetyką i ceną. Czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest znacznie więcej. Wynika to z roli, jaką pełnią drzwi wewnętrzne w poszczególnych pomieszczeniach. Ich funkcja jest bardzo zróżnicowana i wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania całego lokalu. Dlatego postanowiliśmy omówić poszczególne rodzaje i rolę drzwi wewnętrznych w domowych pomieszczeniach.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Oferta producentów drzwi wewnętrznych jest bardzo szeroka. Poszczególne modele różnią się od siebie zastosowanym materiałem, kolorystyką i wzornictwem. Ze względu na sposób otwierania drzwi wewnętrzne możemy podzielić na:

  • Rozwierane – cieszą się największą popularnością, mogą występować w formie jedno lub dwuskrzydłowej, są dostępne w wersji lewej oraz prawej
  • Przesuwne – mogą występować w formie jedno lub dwuskrzydłowej, są podwieszane na wózkach i przesuwają się na specjalnej szynie
  • Składane i harmonijkowe – skrzydło jest zbudowane z dwóch lub trzech pionowych elementów, które są ze sobą połączone zawiasami, w przypadku drzwi harmonijkowych większa jest liczba wąskich elementów
  • Wahadłowe – skrzydło drzwi może otwierać się na obie strony

Do produkcji drzwi wewnętrznych używane jest najczęściej drewno, płyty drewnopochodne lub szkło. W kwestii konstrukcji możemy je podzielić na:

  • Płytowe – zbudowane z jednolitej płyty
  • Płycinowe – zbudowane z dzielonej ramy wypełnionej płycinami
  • Ramowe – złożone z ramiaków pionowych i poziomych

Konstrukcja ramowa sprawia, że drzwi zyskują ładny i bardzo elegancki wygląd.

Drzwi wewnętrzne – zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń

Niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że drzwi wewnętrzne mają znaczący udział w wentylacji domu. Mogą one w znacznym stopniu zakłócić lub uniemożliwić prawidłową wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami. I wcale nie zależy to od rodzaju zastosowanej wentylacji.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże powietrze napływa do tzw. pokoi czystych, a zużyte jest usuwane z pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka, garderoba, pomieszczenia techniczne). Aby zapewnić prawidłowe działanie wentylacji, powietrze musi mieć możliwość swobodnego przepływu pomiędzy pokojami nawet w przypadku zamkniętych drzwi. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku systemu wentylacji wyciągowej oraz mechanicznej.

Cyrkulacja powietrza może odbywać się przez:

  • Otwory wyrównawcze umieszczone ponad drzwiami lub w ich górnej części
  • Otwory wywiewne, czyli wloty do przewodów wentylacyjnych
  • Szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą

W przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych najczęściej stosowane jest to ostatnie rozwiązanie.

Drzwi prowadzące do pomieszczeń, w których znajdują się kanały wyciągowe wentylacji, muszą mieć specjalne otwory lub podcięcia. Minimalna wysokość szczeliny pomiędzy drzwiami a podłogą powinna wynosić 2,5 cm. Minimalna powierzchnia otworów powinna wynosić 200 cm2. Drzwi prowadzące do toalet, łazienek i kotłowni nie mogą otwierać się do środka. – wyjaśnia specjalista z gdyńskiej firmy AMG, która zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową oraz profesjonalnym montażem podłóg i drzwi.

Zapewniając optymalną wentylację pomieszczeń, drzwi wewnętrzne ograniczają przenikanie zapachów oraz wilgoci pomiędzy pokojami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kuchni i łazienki.

Drzwi wewnętrzne – izolacja akustyczna pomieszczeń

Ważną rolą drzwi wewnętrznych jest izolacja akustyczna poszczególnych pomieszczeń. To bardzo istorna funkcja pomagająca w zachowaniu prywatności osobom mieszkającym pod jednym dachem. Efektywność akustyczna drzwi zależy przede wszystkim od ich budowy oraz sposobu montażu. Nieprawidłowe osadzenie skrzydła może znacznie zmniejszyć zdolność do wygłuszenia danego pomieszczenia.

Badania dowodzą, że zdolność zatrzymywania dźwięków przenikających z innych części mieszkania mają nawet najprostsze drzwi płytowe z kartonowym wypełnieniem. Zapewniają one wyciszenie na poziomie 15 dB. Większą efektywność można uzyskać, stosując drzwi wypełnione płytą wiórowo-otworową. Tę opcję warto wybrać szczególnie w przypadku łazienki. Wypełnienie wiórowo-otworowe wykazuje większą odporność na wilgoć.

Najlepszą redukcję hałasu zapewniają drzwi bezprzylgowe. Z drugiej strony ich cena jest wyższa, a montaż dużo bardziej skomplikowany.

Drzwi wewnętrzne kojarzą się przede wszystkim z możliwością zachowania prywatności. Powyższe przykładu jasno dowodzą, że mają one kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnego komfortu mieszkańców oraz zachowania właściwej wentylacji w całym domu.

Regulamin korzystania z serwisu