Czym się kierować przy zakupie drzwi wewnętrznych?

Kiedy wybieramy drzwi wewnętrzne do naszego domu, mieszkania, czy biura, w pierwszej kolejności zwracamy zwykle uwagę na design – zależy nam na tym, by dobrze komponowały się z pozostałymi elementami aranżacji. Czym jeszcze powinniśmy się kierować przy zakupie drzwi wewnętrznych? Jakie mamy typy konstrukcji drzwi i na jakie detale powinniśmy zwrócić uwagę? – Przygotowaliśmy przejrzysty poradnik.

Popularne konstrukcje drzwi wewnętrznych

Najpiękniejsze, trwałe i oczywiście ekologiczne drzwi powstają z drewna. Drewno to materiał, który świetnie podkreśla estetykę każdego wnętrza. Doświadczeni producenci drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej zawsze wybierają materiał ze szczegółowo segregowanych partii. Co warto wiedzieć o popularnych konstrukcjach drzwi wewnętrznych? Warto wybierać drzwi przylgowe, które mają regulowaną ościeżnicę. Możemy ją bez problemu dopasować do grubości muru, nawet jeśli ościeża nie są doskonałe. Drzwi ramowo-płycinowe najczęściej wykonywane są z drewna mahoniowego (na przykład dębu). Są lite, klejone warstwowo. Opaski oraz ościeżnice drzwi płycinowych również wykonywane są z litego drewna, a ich skrzydła  z płyty kanałowej, która oklejana jest naturalną okleiną.

Wyposażenie drzwi i detale, którym warto się przyjrzeć

Do standardowego wyposażenia drzwi wewnętrznych zaliczamy przede wszystkim ościeżnice i opaski, które powinny być solidne, by gwarantowały długoletnie użytkowanie bez awarii. Każdy producent stolarki ma w swoim standardzie także klamki, gałki i zamki – inne dostępne są zwykle za dopłatą.

Do niektórych modeli drzwi bardziej pasują na proste klamki, na przykład z kwadratową rozetą, do innych bardziej będą pasowały zdobione klamki z podłużnym szyldem – mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa koło Pszczyny.

Warto zwrócić także uwagę na okucia: solidne zawiasy oparte na technice łożysk ślizgowych sprawdzają się najlepiej, a do tego ładnie się prezentują. A jakie opcjonalne, dodatkowe wyposażenie drzwi wewnętrznych może nas zainteresować? Coraz popularniejsze stają się zamki magnetyczne, które są cichsze niż zamki mechaniczne. Gdy wybieramy drzwi do łazienki, dopytajmy, czy będzie możliwość umieszczenia w skrzydle tzw. tulei wentylacyjnych. A co, jeśli w katalogu danego producenta nic nie wpadło nam w oko? Warto dopytać sprzedawcę, czy jest możliwe wyposażenie skrzydła na przykład w szkło ornamentowe, refleksyjne, a może witraża, który doda pomieszczeniom uroku. Doświadczony producent zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów. Przy wyborze drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, czy stolarki okiennej, kierujmy się własnym poczuciem estetyki i zwracajmy uwagę na to, jak solidnie wykonane są poszczególne elementy.

Regulamin korzystania z serwisu