Czym powinny się charakteryzować drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne to dość niepozorny, choć niezwykle istotny element wyposażenia naszych domów i mieszkań. Mocno eksploatowane i narażone na liczne uszkodzenia, a z drugiej strony pozostające wciąż „na widoku”, często stanowiące centralne punkty aranżacji. Z tych powodów ważna jest zarówno funkcjonalność i jakość drzwi, jak i ich estetyka. Jakie powinny być idealne drzwi wewnętrzne?

Walory praktyczne

Nie da się ukryć, że drzwi pełnią w naszych domach przede wszystkim funkcję użytkową – stanowią barierę pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Dlatego też, wybierając drzwi wewnętrzne, należy się kierować przede wszystkim względami praktycznymi. Na co warto zwracać uwagę?

Podpowiada ekspert z firmy Omega PHU z Oławy zajmującej się dystrybucją i montażem stolarki otworowej: Dobre drzwi wewnętrzne powinny być przede wszystkim wysoce funkcjonalne, dlatego przed ich zakupem warto zastanowić się nad kwestiami, takimi jak ilość skrzydeł drzwi, mechanizm otwierania – czy mają to być drzwi uchylne czy przesuwne – a także ilość przeszkleń. Wiele zależy tu od układu wnętrz oraz ich funkcji. W przypadku pomieszczeń, takich jak łazienka czy sypialnia, gdzie zależy nam na poczuciu intymności, lepiej sprawdzą się drzwi gładkie lub z niewielkimi przeszkleniami. W salonie czy w jadalni mamy więcej możliwości. Niezależnie jednak od rodzaju wybranych drzwi, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane, a zwłaszcza na parametry izolacyjne. Dobre drzwi powinny być barierą zapewniającą nie tylko intymność, ale też ciszę, spokój i ciepło. Dlatego też muszą się one charakteryzować niskim współczynnikiem przenikania ciepła w celu utrzymania pożądanej temperatury w pomieszczeniu oraz dobrą izolacyjnością akustyczną, by tłumić hałasy. Nie bez znaczenia jest też wysoki standard bezpieczeństwa, także w przypadku drzwi wewnętrznych,  które powinny być solidne, mocne i odporne na uszkodzenia. Warto też zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne, w które powinny być wyposażone drzwi do toalety, łazienki i kuchni.

Estetyka też ważna

Nie bez znaczenia są również walory estetyczne drzwi wewnętrznych, które stanowią ważny element aranżacji wnętrz. Właściwie dobrane staną się ozdobą domu, ale ich nieprzemyślany wybór sprawi, że będą one szpecić pomieszczenia. Idealne drzwi wewnętrzne powinny posiadać przede wszystkim odpowiedni kolor, dopasowany do stolarki okiennej, podłóg oraz mebli. Istotne jest też wzornictwo, przy czym mowa tu nie tylko o stylistyce samych skrzydeł, ale także o akcesoriach, takich jak klamki czy okucia. Wszystko razem powinno tworzyć harmonijną całość z wystrojem wnętrz i podkreślać ich charakter. Przykładowo nowoczesne wnętrza, o surowej atmosferze i modnej stylistyce loftowej, wymagają prostych drzwi, bez zbędnych zdobień i bogatych dekorów. W popularnych aranżacjach skandynawskich sprawdzą się drzwi drewniane utrzymane w jasnej kolorystyce, a do klasycznych, eleganckich wnętrz będą pasowały tradycyjne drzwi z przeszkleniami. Warto przywiązywać dużą wagę do zakupu drzwi, by w przyszłości cieszyć się funkcjonalnymi i estetycznymi wnętrzami domu.

Regulamin korzystania z serwisu