Dlaczego warto kupić płytki dywanowe?

Wykładziny dywanowe są najczęściej stosowanym rodzajem pokryć podłogi w obiektach biurowych oraz w branży hotelarskiej. W ostatnich latach zdobywają także coraz więcej zwolenników wśród osób, które poszukują ciekawego wizualnie i funkcjonalnego pokrycia podłogi w swoim prywatnym domu lub w mieszkaniu. Zazwyczaj wykładziny dywanowe są dostępne w długich rolkach. Ciekawą alternatywą jest jednak zakupienie tzw. płytek dywanowych. Dlaczego warto jest kupić wykładzinę w płytkach? Jakie są ich największe zalety?

Charakterystyka płytek dywanowych

Płytki dywanowe są wytwarzane dokładnie w taki sam sposób, jak zwykłe wykładziny dywanowe. Zamiast w postaci długich rolek wykładziny są jednak dostępne w małych, kwadratowych lub prostokątnych płytkach. W Polsce najpopularniejsze są płytki dywanowe w wymiarach 50×50 cm lub 61×61 cm. Standardowe wymiary płytek dywanowych różnią się jednak w zależności od kraju. Także w Polsce dostępne są także płytki dywanowe w niestandardowych rozmiarach, często dużo większych, np. 100×100 cm. W ofertach niektórych hurtowni wykładzin można także kupić płytki dywanowe o innych kształtach, np. trójkątne, pofalowane czy heksagonalne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która jest jednym z  czołowych w regionie dostawców wysokiej jakości materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych oraz profesjonalnej chemii budowlanej:

Wybranie innych kształtów płytek podłogowych umożliwia umieszczenie na podłodze praktycznie dowolnych dekoracyjnych wzorów. Taką możliwość daje też użycie standardowych płytek dywanowych, np. poprzez ułożenie obok siebie na podłodze płytek o różnej kolorystyce. Płytki dywanowe pozwalają stworzyć na podłodze dużo rodzajów fantazyjnych wzorów, których nie można otrzymać stosując klasyczne wykładziny podłogowe i to jest ich największą zaletą, która wyróżnia je na tle tradycyjnych wykładzin.

Inną istotną zaletą płytek dywanowych jest większa łatwość doboru rozmiarów płytek, tak aby móc nimi dokładnie pokryć całą podłogę. Wystarczy tylko dokładnie zmierzyć jej powierzchnię i kupić tyle płytek i w takich rozmiarach, ile nam będzie potrzebnych do pokrycia całej podłogi. Jak będziemy mieli szczęście, być może nawet nie będzie konieczności dodatkowego przycinania żadnych płytek do idealnego rozmiaru. To wszystko sprawia, że płytki dywanowe bez problemu można nawet samemu położyć na podłodze.

W jaki sposób montuje się płytki dywanowe?

Płytki dywanowe mogą być montowane do podłoża na dwa sposoby, albo bezklejowo, albo poprzez zastosowanie będącego formą kleju płynu antypoślizgowego. W obu przypadkach przyklejone do podłoża płytki mają zapewnioną dobrą stabilność. W obu także przypadkach ich użytkownicy mają możliwość bezproblemowego wyjęcia np. jednej uszkodzonej płytki i zastąpienia jej nową.

Zapobieganie powstawaniu efektu „strzępienia runa?”

Wiele osób myśląc o zakupie wykładziny dywanowej w płytkach, zastanawia się często nad tym, czy na pokrytej płytkami dywanowymi powierzchni podłogi nie będą widoczne żadne strzępienia łączeń, które niestety czasami są obecne na zwykłych wykładzinach dywanowych. Okazuje się jednak, że w tym przypadku ich wcale nie widać, ponieważ płytki dywanowe są dodatkowo zabezpieczane przed efektem strzępienia runa poprzez jego zatopienie w sprasowanym i wzmocnionym włóknem szklanym PCV lub w masie bitumicznej. Ma to oczywiście wpływ na ostateczną cenę płytek dywanowych, ale dzięki temu ma się zagwarantowaną nieporównywalnie dłuższą trwałość ułożonej podłogi.

Regulamin korzystania z serwisu