zaslony-w-mieszkaniu

Rodzaje zasłon. Przegląd dostępnych rozwiązań

Powieszenie zasłon to jeden z najlepszych sposobów dekoracji okien w pokoju bądź w salonie. Wybór produktów w tej kategorii jest bardzo szeroki – zasłona zasłonie nierówna. Podzielić możemy je na wiele rodzajów, głównie ze względu na tkaninę z jakiej zostały uszyte, a także ze względu na sposób mocowania.

Materiały na zasłony

Zasłony szyje się z bardzo różnych tkanin – każda z nich posiada indywidualne cechy. Zanim zdecydujemy się na zakup jednej z nich warto zapoznać się z jej właściwościami, będzie to bowiem miało duży wpływ na to, jak będziemy z niej korzystać i jak ją pielęgnować. Oto niektóre z tych tkanin wraz z krótkimi charakterystykami:

  • Tafta – dość sztywna, szeleszcząca i gładka tkanina z bardzo gęstym splotem. Często wykonuj się ją z dwukolorowych włókien. Niegdyś wykonywana z jedwabiu, obecnie są to głównie tworzywa sztuczne. Zasłony z tafty można prać chemicznie, zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Żakard – to gęsta i gruba tkanina, wytwarzana często z nabłyszczanych nici. Jest bardzo prosta w pielęgnacji, zasłony z żakardu można prać w pralce ustawionej na niskiej obroty i niską temperaturę, a po praniu rozwiesić na karniszach, by pod wpływem własnego ciężaru same się naprostowały.
  • Woal – to stosunkowo cienka tkanina, dobrze przepuszczająca światło. Wykonuje się je zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Zasłony woalowe należy prać ręcznie w letniej bądź zimnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu i prasować w temperaturze nie wyższej, niż 110 stopni.
  • Tiul – bardzo elegancka, lecz łatwo gniotąca tkanina. Zaleca się, żeby zasłony z tiulu prać ręcznie – jeśli pierzemy ją w pralce, powinniśmy wcześniej namoczyć ją w ciepłej wodzie i do prania użyć mydła bądź delikatnego detergentu. Pamiętajmy, że tiul nie powinien być odwirowany po praniu.

Rodzaj zawieszenia

W wielu domach nadal zawiesza się zasłony na karniszach przy pomocy tzw. żabek. To rozwiązanie dość wygodne, bowiem pozwala w każdej chwili łatwo ściągnąć zasłonę. W ten sposób mocowaną zasłonę, szczególnie na żabkach plastikowych, bardzo łatwo zerwać. Dodatkowo jej zawieszanie, by całość wyglądała estetycznie, wymaga sporo pracy i staranności. Alternatywne rozwiązania to:

  • Taśma marszcząca tunelowa – u góry zasłony znajduje się podszyty kawałek materiału, przez który przewlekamy karnisz
  • Przelotki – czyli kółka nabite na zasłonę w regularnych odstępach, przez które przechodzi karnisz.

To bardzo eleganckie rozwiązanie, choć wymaga użycia większej ilości tkaniny – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Magia Firanzasłony na przelotkach nie da się rozciągnąć na karniszu tak, by była gładka, zawsze pozostanie falowana.

  • Szelki – to cienkie paski materiału zszyte w pętle, na których wiesza się tkaninę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu