Ramy owalne. Kiedy się sprawdzają?

Zdjęcia i grafiki powieszone na ścianach zdecydowanie czynią wnętrza bardziej przytulnymi. Przywołują miłe wspomnienia i ocieplają wnętrza, zwłaszcza gdy na fotografiach znajdują się nasi bliscy. Do powieszenia wybranych obrazów można wykorzystać ramy. Jednym z rodzajów ram są ramy owalne. Kiedy najlepiej się sprawdzają? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Zastosowanie ram owalnych

Ramy owalne wyróżniają się spośród wszystkich rodzajów ram swoim kształtem. Ramom owalnym, czyli ramom o kształcie koła/okręgu można przypisać bogatą symbolikę. Okrąg jest symbolem doskonałości,  równowagi, kompletności. Dlatego ramy owalne doskonale wpisują się w klasyczne, tradycyjne wnętrza. Podkreślają ich harmonię i wewnętrzną jedność, perfekcyjnie łącząc się z aranżacją całego pomieszczenia.

Możemy w nich umieścić dowolne zdjęcia i obrazy. Ramy owalne komponują się z każdym dziełem. Ich kształt jest też miły dla oka. Zdaniem wielu osób, okrągłe ramy są bardziej przyjemne w odbiorze.

Łączenie różnych kształtów ram

Tworząc galerię zdjęć na ścianie w salonie, na korytarzu lub w sypialni nie musimy decydować się na jeden kształt ram. Ramy owalne mogą być tylko dodatkiem, wzbogaceniem całej kompozycji. Ramy mogą mieć różne kształty i wielkości. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różny kolor. Najważniejsze, by tworzyły jedną, spójną całość.

Najłatwiej jest zaaranżować domową galerię na podłodze, wykorzystując do tego arkusz papieru wielkości ściany, na której chcemy umieścić zdjęcia. Tworząc ekspozycję, możemy dowolnie manipulować ramkami, przesuwać je w górę i w dół, w prawo bądź w lewo, a także zamieniać ramki miejscami. Kiedy uznamy, że ułożona kompozycja nam odpowiada, odrysowujemy kształty ram na papierze, a następnie przyczepiamy arkusz do ściany. Następnie za pomocą wiertarki w odpowiednich miejscach wiercimy otwory na powieszenie ramek. Narysowany projekt zdecydowanie to ułatwia! Na koniec wieszamy wszystkie zdjęcia i – gotowe. Możemy cieszyć się upragnioną galerią.

Jak dopasować zdjęcie do ramy owalnej?

Czy dopasowanie zdjęcia do ramy owalnej może sprawiać nam trudności? Nie, wystarczy odpowiednio wykadrować zdjęcie, wykorzystując do tego programy komputerowe lub prosząc o pomoc fotografa. W studiu fotograficznym możemy też zmniejszać i powiększać fotografie, a nawet wycinać tylko fragmenty zdjęć, które chcemy umieścić w ramie. 

Gdzie kupić ramy owalne?

Owalne i okrągłe ramy możemy kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, a jednym ze szczególnie polecanych jest sklep Sayart, zajmujący się sprzedażą listew i ram do obrazów. Oferuje bogaty wybór ram owalnych i innych, w wielu rozmiarach, również w niestandardowych formatach. Warto zapoznać się z jego propozycjami i wybrać najlepszej jakości ramy.

Regulamin korzystania z serwisu