Poduszki dekoracyjne – jak je dopasować do charakteru wnętrza?

Tekstylia spełniają w naszych domach nie tylko funkcję użytkową, ale również – a może przede wszystkim – pełnią rolę dekoracji. Dobrym przykładem są poduszki, które przestały służyć wyłącznie jako miękkie podłoże, a stanowią jeden z istotniejszych elementów aranżacji wnętrz. Jak wybierać poduszki, by pasowały do pomieszczenia i były jego ozdobą?

Dobry materiał

Wybór poduszek dekoracyjnych jest dzisiaj ogromny, co umożliwia stworzenie estetycznej kompozycji w każdym wnętrzu. Jeśli wolelibyśmy uniknąć częstego wymieniania poduszek, warto sięgnąć po wysokiej jakości materiały. Pamiętajmy, że nic tak nie zdobi pomieszczenia jak dobre gatunkowo tekstylia. Taką tkaniną będzie z pewnością bawełna – oddychająca, odporna na czyszczenie i zagniecenia, dająca projektantom wiele możliwości, a dzięki temu dostępna w bogatej palecie barw i wzorów. Ciekawym rozwiązaniem jest też len – w pełni naturalny i taki też efekt nadający wnętrzom. Sprawdzi się tam, gdzie króluje drewno, ociepli surowe wnętrza i doskonale uzupełni aranżacje w modnym stylu skandynawskim. Jeśli chcemy podkreślić luksusowy charakter wnętrz, warto sięgnąć po poduszki z jedwabiu, satyny czy aksamitu.

Ciekawy kształt

Słowo „poduszka” budzi skojarzenia z kwadratowymi formami? Błąd. Obecnie poduszki dostępne są w wielu kształtach, zarówno figur geometrycznych, jak i kwiatów, chmur, gwiazd. Te ostatnie doskonale wyglądają w pokojach dziecięcych. Salon natomiast to miejsce, w którym sprawdzi się geometria – kwadraty i prostokąty podkreślą prostotę wnętrza i jego tradycyjny charakter, idealnie wkomponują się w klasycznie urządzone pomieszczenia. Z kolei fantazyjne walce i podłużne formy są dobrym rozwiązaniem dla nowoczesnych aranżacji. Interesujący rezultat osiągniemy poprzez zestawienie kilku kształtów, dbając o zachowanie harmonijnego wzornictwa.

Niebanalne wzornictwo

Wybór wzoru i koloru poduszki dekoracyjnej to nie lada zadanie. Należy tu brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim kolorystykę wnętrza. Poduszka może stanowić mocny akcent kolorystyczny, wyróżniający się na tle neutralnego otoczenia. W ten sposób ożywimy wnętrze i nadamy mu wyrazu. Jeśli jednak ściany i meble, zwłaszcza kanapa na której kładziemy poduszki, są już wystarczająco wyraziste, wybierzmy poszewki współgrające z resztą wyposażenia. Ciekawie prezentują się kompozycje poduszek o różnych wzorach, pod warunkiem, że pasują do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Modnym rozwiązaniem są poduszki z napisami, które znajdziemy dziś w ofertach wielu renomowanych sklepów z wyposażeniem wnętrz, takich jak np. Belbazaar. Takie dekoracje są uniwersalne – będą dobrze wyglądały zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym salonie, jak i tym klasycznym. Niesłabnącą popularnością cieszą się motywy roślinne – dobrze współgrają z naturalnymi elementami wyposażenia. Wzorzyste poszewki komponujmy z gładkimi poduszkami – jest to uniwersalne rozwiązanie.

Regulamin korzystania z serwisu