obraz-na-scianie

Obraz jako element aranżacji wnętrz

Obrazy pełnią bardzo ważną rolę ozdobną i niejednokrotnie decydują o walorach estetycznych i efektownej prezentacji danego pomieszczenia. Są jednak nie tylko elementem wizualnym, ale mogą również całkowicie zmienić charakter wnętrza i nastrój w nim panujący, dzięki przekazywanym emocjom. Aby całkowicie wykorzystać potencjał dzieła sztuki, jego wybór powinien być dobrze przemyślany i podyktowany w dużej mierze naszym własnym gustem.

Jak wybrać odpowiedni obraz?

W wyborze obrazu bardzo pomocne może okazać się skorzystanie z rady pracownika galerii, który podpowie nam, jakie dzieło sztuki będzie pasowało do stylu naszego wnętrza. Obraz może nadać pomieszczeniu charakteru i podnieść jego atrakcyjność wizualną, jednak źle dobrany stwarza prawdopodobieństwo, że okaże się niezgodny z naszą wizją. Czym kierować się w jego wyborze? Warto dokładnie przeanalizować miejsce, w którym ma wisieć. Częstym wyborem jest ściana nad łóżkiem w sypialni, jeśli chodzi zaś o salon – ściana nad kanapą. W tym względzie jednak powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami i możliwościami naszego mieszkania. Ważne jest, aby obraz po prostu nam się podobał i był zgodny z naszym gustem, jednak nie zapominajmy, iż nie może być to jedynym kryterium, którym będziemy się kierować – musi on również być dopasowany do charakteru danego pomieszczenia, inaczej ryzykujemy, że zawładnie wnętrzem, zniknie w nim lub wprowadzi dysharmonię.

Styl obrazu

Obraz powinien stanowić dopełnienie wnętrza i być wpasowany w jego styl, dlatego jeśli nasze pomieszczenie pełne jest dekoracji i ozdobnych, kolorowych elementów, warto wybrać malowidło lekkie i spokojne, w stosowanych, pastelowych barwach, natomiast w minimalistycznym pokoju idealnie sprawdzi się obraz kolorowy i ekstrawagancki o ekspresyjnej linii, który ożywi wnętrze. Dobór w tym wypadku działa na zasadzie kontrastu. Nowoczesne przestrzenie lubią grę formą i kolorem, a także elementy abstrakcyjne oraz geometryczne, klasyczne zaś – ozdobne ramy, portrety, pejzaże i martwą naturę. Czerń i biel dobrze podkreślą surowość modernistycznych wnętrz.

Nie oznacza to jednak, iż musimy się ograniczać w tym względzie, ponieważ zarówno każde dzieło sztuki, jak i pomieszczenie jest swego rodzaju indywidualnością. Obrazy oprócz oczywistych względów estetycznych, przekazują także szereg emocji i uczuć oraz wprowadzają różnorodny nastrój, który może całkowicie zdeterminować klimat pomieszczenia – podkreśla nasza rozmówczyni z firmy Tatiana Majewska. Malarstwo. Obrazy.

Zwróćmy więc uwagę, czy wybrana grafika wyraża pozytywne emocje – choć możemy również zdecydować się na celowe działanie stwarzające ciężki lub chłodny klimat. Pamiętajmy także o fakcie, iż obraz może zmienić swój charakter w zależności od kontekstu i miejsca, warto więc spojrzeć na niego z różnych perspektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu