Jak dobrać rolety do wystroju wnętrza?

Rolety mogą zastępować tradycyjne dekoracje okienne, czyli zasłony i firanki lub być ich uzupełnieniem. W obu scenariuszach decyzja o montażu rolet dyktowana jest zwykle względami praktycznymi. Nowoczesne rolety pozwalają w sposób szybki i wygodny przesłonić powierzchnię szyby lub całego okna, a niektóre z nich umożliwiają również pełne zaciemnienie wnętrza.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet okiennych, plis i coraz doskonalszych żaluzji. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie jest zadaniem łatwym ani oczywistym. Większość poradników wnętrzarskich koncentruje się na doborze koloru dekoracji okiennych, pomijając najważniejszy, podstawowy problem, czyli wybór ich odpowiedniego rodzaju.

Gdzie sprawdzą się rolety w kasetach?

Planując aranżację wnętrz w stylu minimalistycznym, warto sięgnąć po najprostsze, materiałowe rolety w kasetach. Eleganckie i dyskretne obudowy zwykle montowane są bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu podczas rozwijania poruszają się po wąskich prowadnicach i zasłaniają szczelnie całą szybę. Tego typu rolety okienne występują w różnych wersjach kolorystycznych i produkowane są z rozmaitych materiałów. Rolety zaciemniające w kasetach powstają z bardzo grubych tkanin, które skutecznie zatrzymują nawet bardzo ostre światło słoneczne. Z kolei w roletach typu  dzień-noc powierzchnia przesłony wykonana jest z dwóch naprzemiennie ułożonych tkanin o różnej przezierności – przez odpowiednie ustawienie położenia pasów na rolecie możemy albo osłonić wnętrze przed spojrzeniami z zewnątrz, albo je zaciemnić. Rolety w kasetach sprawdzą się również w klasycznych wnętrzach, gdzie mogą być użyte jako uzupełnienie tradycyjnych dekoracji okiennych, czyli współwystępować z firankami i zasłonkami. W takiej sytuacji warto wybierać rolety w stonowanych barwach, gdyż pełnią funkcję dodatku i nie powinny być dominującym elementem wystroju.

Dekoracyjne rolety rzymskie i plisowane

Od kilku sezonów możemy obserwować bardzo dużą zmianę w trendach wnętrzarskich. Dekoratorzy odchodzą od chłodnych, surowych aranżacji. Do łask wracają tradycyjne rozwiązania, a w odważniejszych kompozycjach przebija się eklektyzm i egzotyczne inspiracje. Proste, nieco zachowawcze rolety w kasetach nie wpasowują się w te trendy. Znacznie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po wspaniałe rolety rzymskie lub plisowane – podpowiada ekspert z firmy Doran.

Wolno wiszące rolety rzymskie to idealne połączenie zalet zasłon i rolet. Masywne, pięknie układające się fałdy materiału stanowią wspaniałą ozdobę przytulnych wnętrz, zaś mechanizm wspierający podnoszenie i opuszczanie znacznie ułatwia ich obsługę. Rolety rzymskie świetnie wywiązują się ze swoich zadań, ale jednocześnie są bardzo dekoracyjne i niewątpliwie przyciągają uwagę. Najlepiej sprawdzą się jako rolety pokojowe w salonach i sypialniach; w kuchni ich stosowanie nie jest wskazane, ponieważ unoszące się tu opary mogą szybko zabrudzić grubą tkaninę. Do pomieszczeń użytkowych, a więc kuchni, łazienek czy gabinetów zdecydowanie lepiej sięgnąć po rolety plisowane. Ich struktura również posiada walory dekoracyjne, jednak są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Podczas gdy rolety rzymskie wnoszą do wnętrza atmosferę przytulności i ciepła, rolety plisowane sprawdzą się jako ładny dodatek zarówno do dziecięcego pokoju, jak i do biura.

W powyższym tekście skupiliśmy się na roletach we wnętrzach prywatnych, jednak nie ulega wątpliwości, że właśnie one są najlepszym rozwiązaniem do budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. W zależności od typu prowadzonej działalności i przeznaczenia pomieszczeń, w takich miejscach stosuje się rolety w kasetach, żaluzje lub duże, zawieszane pionowo plisy.

Regulamin korzystania z serwisu