Gałki meblowe. Funkcje użytkowe i dekoracyjne

Gałki meblowe pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe. Dzięki nim możemy zmienić całkowicie wygląd i charakter mebla, bez konieczności wymiany całości sprzętu. Ponadto pozwolą zachować czystość frontów szafek, zwiększą wygodę i ergonomię ich użytkowania. Stanowią kuchenne detale, które od razu rzucają się w oczy, dlatego powinny być dopasowane zarówno do stylu samych mebli, jak i całości wystroju pomieszczenia.

 

Gałki meblowe potrafią całkowicie odmienić wystrój naszej kuchni, lub innego pomieszczenia w domu. Dlatego nie warto wybierać ich zbyt pochopnie. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Materiał

Aby podkreślić dekoracyjną funkcję gałek meblowych, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wyprodukowane. Standardowe uchwyty wykonuje się ze stopu cynku i aluminium, pokrywanych następnie powłoką galwaniczną. Dzięki temu otrzymujemy różnego rodzaju wykończenia produktu, takie jak błyszczący chrom, złoto, satyna czy antyczny brąz.

Dla osób, lubiących oryginalne rozwiązania, ciekawym pomysłem będą gałki ręcznie malowane. Najlepiej sprawdzą się we wnętrzach klasycznych. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie ręcznie malowanych, kolorowych gałek w kwiatowe wzory przy białych, rustykalnych meblach kuchennych.

Coraz większą popularnością cieszą się także gałki kryształowe, oferowane przez uznaną w branży firmę meblarską MEBEL-Art. Nadadzą się idealnie do wnętrz klasycznych, eleganckich oraz glamour. Są nie tylko efektowne, lecz również wyjątkowo wytrzymale na codzienne użytkowanie.

Przeznaczenie

Wybierając gałki, zwracajmy także uwagę na ich przeznaczenie. Inny uchwyt bowiem potrzebny będzie w kuchni, inny w salonie, a jeszcze inny w pokoju dziecięcym czy w łazience. Podczas gdy uchwyty do rzadko otwieranej komody mogą być wyjątkowo dekoracyjne, bogate w ornamenty, w pomieszczeniach użytkowych lepiej sprawdzą się funkcjonalne, ergonomiczne, proste gałki.

Styl pomieszczenia

Aby gałki do mebli odpowiednio spełniały swoją funkcję dekoracyjną, powinny być dobrane stylem do całości pomieszczenia. I tak w pomieszczeniach minimalistycznych najlepiej sprawdzą się gałki łączące prostą formę z kadmem, chromem, szczotkowanym mosiądzem lub stalą. We wnętrzach nowoczesnych dominować będą z kolei gałki o niebanalnych kształtach, wykonane z  różnych materiałów i faktur. Jeśli nasze wnętrza urządzone są w stylu glamour, wybierzmy gałki o efektownych, finezyjnych formach, polerowane na połysk i utrzymane w ciemnej, nasyconej kolorystyce.

Regulamin korzystania z serwisu