nowoczesna doniczka

Doniczki nowoczesne, czyli jakie?

Doniczkowa uprawa roślin ozdobnych kultywowana jest od stuleci, choć początkowo traktowana była jako hobby dostępne wyłącznie dla najzamożniejszych. Z upływem czasu i wzrostem wiedzy na temat gatunków roślin nadających się do uprawy doniczkowej, zieleń zaczęła pojawiać się w coraz większej ilości domostw. Obecnie kolorowe kwiaty i zielone liście o różnych kształtach, rozmiarach i fakturach są popularną ozdobą wielu wnętrz.

Rośliny doniczkowe są bardzo często spotykanym elementem aranżacji wnętrz mieszkalnych i nie tylko. Ich obecność pozwala zaspokoić ludzką potrzebę kontaktu z naturą w zamkniętych pomieszczeniach, wpływa też pozytywnie na panujący w nich mikroklimat. Dobrze utrzymane, zdrowe rośliny sprawdzają się również jako dekoracje. Na ostateczny efekt wizualny kompozycji roślinnych wpływa też wygląd doniczek na kwiaty.

Ozdobne doniczki do kwiatów domowych i ogrodowych

Styl nowoczesny w aranżacji cechuje się oszczędnością środków i maksymalną funkcjonalnością. W wystroju wnętrz czy organizacji przestrzeni wokół domu odchodzi się od nadmiernej ilości dodatków dekoracyjnych, na rzecz pojedynczych, ale wyraźnych akcentów. Nowoczesne doniczki nie zwracają na siebie uwagi bogatą ornamentyką, ale interesującymi formami i intensywnymi kolorami. Oczywiście z takich pojemników korzystamy pod warunkiem, że kompozycja roślinna wraz z naczyniem ma zajmować eksponowane miejsce w całej aranżacji. Jeśli jest inaczej, np. gdy w pomieszczeniu znajduje się bardzo dużo roślin i to na nich ma skupiać się uwaga lub przeciwnie, gdy pojedynczy kwiat ma być wtapiającym się w tło dodatkiem, warto wybierać doniczki możliwie dyskretne, kolorem i formą odpowiadające pozostałym elementom wyposażenia.

Ciekawe rozwiązania designerskie znajdziemy nie tylko wśród doniczek do kwiatów domowych, ale też tych przeznaczonych do wykorzystania na zewnątrz. Nowoczesne, wiszące doniczki balkonowe nie posiadają tradycyjnych zaczepów; zamiast tego ich forma umożliwia bezpieczne osadzenie na barierce w taki sposób, by rośliny były jednakowo eksponowane po obu stronach balustrady. Wybierając donice stojące, można sięgnąć po ozdobne, np. rattanowe donice o różnych wielkościach oraz zachwycające po zmroku donice podświetlane.

Innowacyjne doniczki funkcjonalne

Jak powiedzieliśmy już wcześniej, nowoczesność oznacza też maksymalną funkcjonalność. Niektóre rozwiązania stosowane w konstrukcji doniczek znacznie ułatwiają uprawę roślin, w dużym zakresie wyręczając człowieka w ich pielęgnacji. Dobrym przykładem mogą być doniczki samonawadniające Prosperplast (np. donice Tubus), dostępne w sklepie internetowym Sklep-Kwiecisty.pl. Inną, również wartą uwagi propozycją są doniczki antysmogowe, dzięki którym w znacznie większym stopniu możemy wykorzystać potencjał kwiatów w zakresie oczyszczania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych.

Regulamin korzystania z serwisu