google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html
dekoracje-swiateczne

Aranżacja mieszkania na Boże Narodzenie. Zaplanuj ją krok po kroku

Na myśl o przygotowaniach do Bożego Narodzenia wpadasz w panikę? Święta kojarzą ci się tylko ze sprzątaniem i ciągłym zmęczeniem? Czas to zmienić! Zrób plan świątecznych przygotowań i przygotuj się na Boże Narodzenie bez stresu. Dzięki dobremu planowaniu uporządkujesz obowiązki i na pewno o niczym nie zapomnisz. Pamiętaj – zrelaksowana pani domu to gwarancja udanego przyjęcia.

Zrób plan świątecznych przygotowań

Dobra organizacja to najlepszy sposób, by nie wpaść w świąteczną panikę, szczególnie, jeśli do Świąt zostało mało czasu. Od czego zacząć? Jeśli przygotowania zaczynasz jeszcze w listopadzie, pomyśl o stworzeniu kalendarza adwentowego.  Możesz go kupić w supermarkecie lub zrobić razem z dzieckiem, a następnie powiesić w dowolnym miejscu. Kalendarz nie tylko umili świąteczne przygotowania, ale również będzie świetną ozdobą mieszkania.

Następnym krokiem jest zaplanowanie, w jakim gronie spędzisz Boże Narodzenie, spisanie pomysłów na prezenty dla najbliższych i ustalenie świątecznego menu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki budżet musisz ustalić na świąteczne wydatki. Jeśli co roku wysyłasz kartki świąteczne, wcześniej zrób listę osób, do których je napiszesz. Koniec listopada i początek grudnia to również dobry moment, by zapisać się na wizytę do fryzjera lub kosmetyczki. Później w ferworze przygotowań możesz o tym zapomnieć.

W przygotowaniach do Świąt pomoże ci specjalny planer świąteczny, który możesz wydrukować. Znajdziesz w nim między innymi listę zadań, które musisz wykonać w danym tygodniu, inspiracje na ozdoby DIY, przepisy, pomysły na prezenty, miejsce na wpisanie świątecznego menu, listę zakupów i wiele wiele innych. Świąteczny planer możesz pobrać tutaj. Planer pomoże ci uporządkować obowiązki, dzięki czemu na pewno o niczym nie zapomnisz.

Zaangażuj domowników do wspólnego sprzątania

Nie bój się prosić bliskich o pomoc. Przygotujcie mieszkanie do Bożego Narodzenia wspólnie! Podziel sprzątanie na etapy i każdemu przydziel zadanie. Pamiętaj, że nawet najmłodsi mogą pomóc ci w obowiązkach. Mniejsze dzieci możesz poprosić o posprzątanie pluszaków czy klocków, większe mogą odkurzać, ścierać kurze i wynieść śmieci.

Sprzątanie zacznij od najbardziej czasochłonnych zadań, jak umycie okien czy podłogi. Mniejsze prace możesz zostawić na później – pamiętaj, że podczas świątecznych przygotowań mieszkanie zdąży się jeszcze zakurzyć, a kuchnia na pewno będzie potrzebowała gruntownego sprzątania.

Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Paproch na dywanie to nie koniec świata i nie powinien psuć ci świątecznej atmosfery. Jeśli wiesz, że zostało mało czasu i na pewno nie zdążysz czegoś zrobić – odpuść. Boże Narodzenie to nie wyścigi na najlepszą panią domu a cudowny czas, który powinnaś spędzić spokojnie razem z bliskimi.

Postaw na ozdoby DIY

Co roku wieszasz na choince te same bombki z supermarketu? A może wpadasz w zakupowe szaleństwo i kupujesz ozdoby, które potem okazują się zbędne i tylko zajmują miejsce w szafie? Aby tego uniknąć, zaplanuj, jak chcesz udekorować mieszkanie na kilka tygodni wcześniej. Trzymaj się jednego konceptu, aby dekoracje były spójne. Świąteczny wianek wiszący obok figurek w stylu glamour nie będzie wyglądał dobrze.

Dobrym pomysłem jest samodzielne zrobienia ozdób – zarówno dekoracji mieszkania czy stołu, jak i ozdób choinkowych. Potrzebne produkty znajdziesz na giełdzie i w sklepach papierniczych – zrób zakupy kilka tygodni przed Świętami, a unikniesz kolejek. Skąd brać pomysły na ozdoby? Możesz skorzystać z naszego planera, w którym znajdziesz instrukcję, jak zrobić wianek na drzwi, choinkę z makaronu czy ozdoby choinkowe z filcu.

Pamiętaj, że przygotowania do Świąt powinny być przyjemnością. Dlatego zamiast biegać po sklepach w poszukiwaniu bombek, przygotuj ozdoby samodzielnie z pomocą domowników.

Unikaj zakupowego szaleństwa

Na kilka dni przed Świętami sklepy przeżywają istne oblężenie. Aby uniknąć tłumów i stania w kolejkach, wybierz się na zakupy 2 tygodnie wcześniej, a produkty, które mogą się zepsuć, staraj się kupować rano albo późnym wieczorem, kiedy centra handlowe opustoszeją. Dobrym rozwiązaniem jest również robienie zakupów w sklepach internetowych. Obecnie przez internet możesz zrobić także zakupy spożywcze – to duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Pamiętaj, żeby przed pojechaniem na zakupy zrobić listę potrzebnych produktów i konsekwentnie się jej trzymać. Dzięki takiej liście zakupy pójdą sprawnie, a ty o niczym nie zapomnisz. Nie będziesz też kupować niepotrzebnych rzeczy, które później będą zalegać w twoim mieszkaniu. Lista pomoże ci również zmieścić się w świątecznym budżecie, który wcześniej ustaliłaś. Chyba nie masz zamiaru pozostać po Świętach z pustym portfelem?

Podczas świątecznych przygotowań nie zapominaj o sobie! Staraj się nie planować niczego na ostatnią chwilę, dzięki czemu będziesz mieć czas na odpoczynek. Wybierz się do kosmetyczki, zrób świąteczny manicure, zaplanuj strój na wigilijną kolację… – pamiętaj, że szczęśliwa i zrelaksowana pani domu to gwarancja udanego przyjęcia!

Regulamin korzystania z serwisu