panele zasłonowe

Czym charakteryzują się panele zasłonowe?

Trudno nam wyobrazić sobie okno w domu, mieszkaniu lub biurze, które pozbawione by zostało jakiejkolwiek osłony przed światłem słonecznym. Najpowszechniej wybierane zasłony i firany, a także popularne rolety i verticale, od pewnego czasu posiadają poważną konkurencję na rynku pod postacią paneli zasłonowych. Co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniu?

Czym są panele zasłonowe?

Panele zasłonowe nazywane są również często storami japońskimi.

Nazwa ta bierze się stąd, iż panele bardzo przypominają znany z japońskiej architektury system przesuwnych, wykonanych z lekkich materiałów ścian zastępujących drzwi – wyjaśnia specjalista firmy Polontex.

Panele stanowią atrakcyjną alternatywę dla innych rozwiązań wykorzystywanych do dekoracji okna – w tym popularnych rolet i tzw. verticali. Panele to – najprościej rzecz ujmując – długie, pionowe pasy o szerokości od 40 do 100 centymetrów, zawieszane najczęściej na wielotorowej szynie biegnącej wzdłuż otworu okiennego. Panele wykonywane są z ozdobnych usztywnianych tkanin, dzięki czemu nie zmieniają swojego kształtu i przez cały czas pozostają idealnie proste. Panele można przesuwać na kilka sposobów:

  • ręcznie – to najprostszy i najtańszy sposób. Zewnętrzne panele zostają wtedy wyposażone w drewniane uchwyty, pozwalające uniknąć dotykania i brudzenia tkaniny;
  • przy pomocy sznurka – to rozwiązanie identyczne jak w przypadku verticali, czyli tzw. żaluzji pionowych;
  • przy pomocy elektrycznego systemu sterowania – napęd przesuwający panele można zaprogramować uzyskując w ten sposób kilka różnych konfiguracji położenia paneli. Wygodne rozwiązanie, pozwalające sterować zasłonami zdalnie – jego najpoważniejszym mankamentem jest jednak wysoka cena.

Zalety paneli zasłonowych

Najważniejszym atutem paneli zasłonowych jest ich estetyka, doskonale korespondująca z nowoczesnymi, minimalistycznymi trendami wystroju wnętrz. Panele pełnią funkcję identyczną co tradycyjne zasłony czy firany – poprawiają wygląd okna i sprawiają, że wpisuje się ono w stylistykę pomieszczenia, przestaje być „gołe”. Z drugiej strony niezmiernie ważna jest funkcja praktyczna, a więc ograniczanie ilości światła słonecznego wpadającego przez okna oraz widoczności pomieszczeń z zewnątrz. Panele mogą być wykonane z różnych tkanin, z których każda charakteryzuje się innym współczynnikiem przepuszczalności światła. Ciekawym sposobem wykorzystania paneli jest dzielenie nimi pomieszczeń na mniejsze części – w takim wariancie panele pełnią rolę wspomnianego systemu japońskich przesuwnych ścianek. Tak zastosowane panele pomogą zapewnić większy poziom prywatności, np. w biurach.

Regulamin korzystania z serwisu