Kominek panoramiczny

Czy kominek panoramiczny sprawdzi się w małych pomieszczeniach?

Wiele osób nie wyobraża sobie budowy domu jednorodzinnego bez wkomponowania w pokój dzienny kominka. Jego obecność pozwala na tworzenie w domu przyjaznej atmosfery i budowanie klimatu sprzyjającego relaksowi. Poza efektami wizualnymi i możliwością obserwacji płomieni montaż odpowiedniego wkładu kominkowego może też zapewnić dodatkowy sposób pozyskiwania stosunkowo taniego ciepła.

Czym są kominki panoramiczne?

Wkłady kominkowe produkuje się w wielu odmianach, zarówno jeśli chodzi o możliwości grzewcze, jak i wygląd czy sposób obsługi. W przypadku kominków panoramicznych ich najważniejszą cechą jest duża szerokość, a co za tym idzie mocno wydłużone drzwiczki. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobry widok na palenisko, szczególnie jeżeli w konkretnej konstrukcji zastosowano zaokrągloną szybę. Pomaga ona w tworzeniu wrażenia, że płonący ogień znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Kominki panoramiczne to jednak również kominkowe wkłady narożne – w takiej sytuacji wydłużony jest lewy lub prawy bok. Spotyka się także wkłady trójstronne z dwiema szybami panoramicznymi oraz wkłady tunelowe, gdzie drzwiczki tego typu znajdują się po obu stronach paleniska.

Warto pamiętać, że obecność panoramicznych szyb nie wpływa na ograniczenie możliwości wkładu. Podobnie przy typowej szerokości paleniska może on być dostosowany do budowy systemu dystrybucji gorącego powietrza albo wykonany w wersji z płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem ciepła odbierającym energię z paleniska i przekazującym ją za pośrednictwem wody o wysokiej temperaturze do systemu centralnego ogrzewania.

Kominek panoramiczny a małe pomieszczenie

Duża część montowanych kominków to konstrukcje tradycyjne, z paleniskiem zamykanym szybą znajdującą się z jednej strony wkładu. Podobna sytuacja dotyczy też kominków panoramicznych. Ponieważ duża szerokość wkładu nie musi oznaczać jego większej głębokości, w przypadku urządzeń tego typu jedynym ograniczeniem będzie rozmiar ściany czy wolnostojącej konstrukcji, do której ma przylegać kominek. W większości wnętrz nie będzie więc problemu z montażem takiego kominka, tym bardziej że producenci oferują wkłady z panoramicznymi drzwiczkami w kilku rozmiarach, nie tylko największym liczącym powyżej 1 metra, ale także mające jedynie około 60 czy 70 cm. Przeszkody mogą się pojawić tylko wówczas gdy ściana jest dość wąska.

Duży wybór panoramicznych wkładów kominkowych można znaleźć w firmie Tanie Kominy. Dostępne są też wkłady klasyczne, tunelowe, narożne i trójstronne, w tym dostosowane do systemu DGP oraz wkłady z płaszczem wodnym.

Regulamin korzystania z serwisu