Kratka wentylacyjna ozdobna

Czy anemostaty mogą pełnić funkcje ozdobne?

W mieszkaniu znajduje się wiele elementów, których obecność jest konieczna, ale swoim wyglądem mogą szpecić pomieszczenia. Takim przedmiotem jest na przykład anemostat. Zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu i stanowi część instalacji wentylacyjnej. Często wykonuje się go w kolorze białym i ma on kształt okręgu. Niektóre firmy oferują anemostaty w innych kształtach i barwach, przez co mogą pełnić również funkcje ozdobne.

Co to jest anemostat?

Anemostat jest końcowym elementem instalacji wentylacyjnej. Służy on do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Może pełnić on funkcję nawiewu, wywiewu lub łączyć obie te możliwości. Można go umieścić na suficie, ścianie, a nawet podłodze. Najczęściej montowany jest jednak na stropie. Bardziej zaawansowane anemostaty mogą być regulowane automatycznie. Pozwala to na zwiększenie przepływu powietrza w pomieszczeniu lub całkowite zamknięcie cyrkulacji.

Ich montaż jest konieczny w wielu pomieszczeniach. Szczególnie istotne są w łazience oraz kuchni, gdzie jest duża wilgotność. W dużej przestrzeni zaleca się zainstalowanie co najmniej dwóch anemostatów. Pozwoli to zadbać o samopoczucie osób przebywających w lokalu.

Czy anemostat może pełnić funkcje ozdobne?

Na rynku można nabyć anemostaty, które pełnią funkcje ozdobne. Firma Projekt Wentylacja poza standardowymi rozwiązaniami ma w swojej ofercie elementy, które będą zwracały na siebie uwagę. Wybór odpowiedniego wzoru powinien odbywać się w oparciu o wygląd reszty pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się kwiaty, ciekawym anemostatem może być ten, który został udekorowany motywami florystycznymi.

Anemostaty są także dostępne w różnych kolorach. Poza klasycznym białym można kupić je także w barwie odpowiadającej ścianie w mieszkaniu. W ten sposób uzyska się pełną kompozycję oraz element wentylacji nie będzie rzucał się w oczy jako niepasujący do reszty otoczenia.

Czym różni się anemostat od kratki wentylacyjnej?

Anemostaty jak i kratki wentylacyjne mają podobne zadania. Jednak większe możliwości daje zastosowanie tego pierwszego rozwiązania. Różnica polega na tym, że anemostaty mogą pełnić trzy różne funkcje, podczas gdy kratki są przydatne jedynie w grawitacyjnej cyrkulacji powietrza.

Lepszą kontrolę nad działaniem systemu wentylacji dadzą więc anemostaty. Sterowane automatycznie pozwolą na zwiększenie lub zmniejszenie cyrkulacji powietrza. Kratki wentylacyjne mają jedną pozycję, dlatego nie jest możliwe zmienienie kierunku nawiewu, jak dzieje się to w przypadku bardziej zaawansowanych anemostatów.

Regulamin korzystania z serwisu