schody-na-strych

Charakterystyka idealnych schodów strychowych

Składane schody strychowe stanowią doskonały pomysł w przypadku domów zaopatrzonych w poddasze nieużytkowe. Tego typu schody umożliwiają szybkie dostanie się na najwyższą kondygnację, a jednocześnie nie zagarniają na stałe cennej przestrzeni użytkowej. Jakie cechy powinny posiadać idealne schody strychowe? Szczegóły znajdują się w poniższym tekście.

Forma schodów strychowych

Praktyczne schody strychowe są wykonywane z materiałów drewnianych i stalowych. Schody drewniane zazwyczaj przyjmują formę składanej drabiny. W przypadku schodów stalowych mamy do czynienia z konstrukcjami przystosowanymi do składania, zsuwania, a także formowania w harmonijkę. Większość rozwiązań jest dostarczana na miejsce budowy w gotowych zestawach, które wymagają jedynie zamontowania w wyznaczonym miejscu. Mogą im towarzyszyć akcesoria dodatkowe, typu barierka ochronna czy poręcz montowana do kątowników drabiny. Dlaczego nie warto budować schodów stałych? Przede wszystkim dlatego, że nie będziemy korzystać z nich na co dzień i niepotrzebnie zajmą one przestrzeń. Oczywiście istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy poddasze służy za sypialnię czy pokój dziecięcy. Wówczas schody można opracować w taki sam sposób, jak każde inne schody wewnętrzne.

Sposób lokowania schodów

Miejsce montażu schodów strychowych powinno uwzględniać przestrzeń, jaką według producenta zajmują schody w formie złożonej i rozłożonej. Oczywiście zawsze warto przyjąć pewną rezerwę, czyli zadbać o to, by otwór był nieco większy, niż wymiary schodów w momencie ich chowania. Dzięki temu uzyskamy tak zwany luz montażowy, pozwalający na bezproblemowe zamontowanie i wypoziomowanie schodów oraz ich ewentualną korektę w przypadku wystąpienia nierówności przekątnych skrzyni schodów. Szczegółowe dane dotyczące wymiarów konstrukcji można znaleźć w parametrach technicznych danego produktu, zawartych między innymi w opisach na stronach internetowych dystrybutorów. Szerokim asortymentem schodów strychowych różnych marek dysponuje firma DACHLUX – hurtownia profesjonalnych pokryć dachowych, okien i funkcjonalnych akcesoriów dla dachu.

Izolacyjność schodów strychowych

Schody strychowe – podobnie jak okna czy elementy zadaszenia – posiadają swój własny współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym mniej ciepła przenika z poddasza na niższą kondygnację przez otwór, w którym zamontowano schody. Jest to korzystne szczególnie w przypadku poddaszy nieużytkowych, które nie zostały zaopatrzone w ocieplenie. Na przewodzenie ciepła wpływa kilka elementów konstrukcji schodów, w tym grubość klapy czy szczelność pomiędzy klapą i ościeżnicą. Warto również zwrócić uwagę na takie detale, jak jakość uszczelek w części ościeżnicy i zamek umożliwiający docisk klapy do uszczelki w trakcie zamykania. Tylko odpowiednio dobrane schody strychowe zapewnią odpowiednią jakość użytkowania, stając się rozwiązaniem funkcjonalnym i ekonomicznym.

Regulamin korzystania z serwisu