Mity na temat sztucznych choinek

Mity na temat sztucznych choinek

Sztuczne choinki bożonarodzeniowe od wielu już lat mają podobną ilość zwolenników, co przeciwników. Jedne osoby twierdzą, że świąteczne drzewko powinno być żywe, bo tylko takie sprawia, że w domu unosi się zapach żywicy i igliwia, zwolennicy sztucznych choinek z kolei odpowiadają, że takie drzewka są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu i ubraniu, nie sypią się, a po zakończeniu okresu świątecznego wystarczy je schować i mogą oczekiwać na kolejne święta. W naszym artykule postanowiliśmy opisać zalety sztucznych choinek i wskazać powstałe na ich temat mity.

Uroda naturalnego i sztucznego drzewka bożonarodzeniowego

Najczęściej wskazywanym przez przeciwników sztucznych choinek mitem jest ich wątpliwa uroda. Opinie takie najprawdopodobniej są jednak wygłaszane przez osoby, które pamiętają jeszcze sztuczne choinki użytkowane w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku. Tamte modele faktycznie bowiem były wątpliwej urody. Zazwyczaj były krzywe oraz miały brzydkie, rzadkie i nienaturalnie wyglądające igliwie. Dziś takiego problemu już nie ma i osoby, które chciałyby ubrać sztuczną choinkę mogą wybrać spośród wielu modeli drzewek, które idealnie odwzorowują wybrany gatunek naturalnego iglaka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Virpol, która jest jednym z największych w Polsce producentem sztucznych choinek i posiada w swojej ofercie bardzo wiele różnorodnych modeli: Nasza firma oferuje sztuczne choinki, które swoim wyglądem idealnie odwzorowują naturalne gatunki iglaków. Posiadamy m.in. drzewka, które wyglądają jak jodła tatrzańska czy świerk. Zaryzykuje stwierdzeniem, że nasze drzewka wyglądają nawet lepiej niż żywe choinki, ponieważ pozbawione są ewentualnych wad budowy, wszystkie gałązki są gęste i mają równomierny kolor.

 

Szkodliwość dla środowiska

Drugim ważnym argumentem przeciwników sztucznych choinek jest ich szkodliwość dla środowiska. Mit ten jest prawdziwy, ale tylko częściowo. O tym bowiem czy sztuczna choinka stanie się obciążeniem dla środowiska decydują bowiem sami jej użytkownicy. Jeżeli bowiem wyrzucimy ją na wysypisko śmieci, faktycznie jej rozłożenie będzie trwało bardzo długo i będzie miało niekorzystny wpływ na naszą planetę. Jeżeli jednak jej utylizacją zajmie się profesjonalna firma recyklingowa, przestanie być ona już takim obciążeniem dla środowiska.

Pamiętajmy także o tym, że zakup sztucznego drzewka bożonarodzeniowego jest zakupem na lata, i równie dobrze można by powiedzieć, że wielkim obciążeniem dla środowiska jest zakup jakiegokolwiek innego elementu wyposażenia wnętrz, stosowanie foliowych reklamówek czy picie napojów z butelek plastikowych.

Regulamin korzystania z serwisu