kanapa nogi nozki drewniane do mebli

Kanapa z drewnianymi nogami, czyli przepis na elegancki minimalizm

O wyglądzie mebla decyduje nie tylko jego forma, użyte materiały czy ich kolory, ale również wykorzystane dodatki. Nawet w przypadku takich stylów projektowania, które jak minimalizm zakładają rezygnację z wszelkich ozdób i hołdowanie prostocie niewielkie elementy mogą wpływać na to, jaki będzie charakter całego mebla. Taką funkcję pełnią często tak niepozorne detale, jak drewniane nóżki meblowe.

Czym charakteryzują się meble minimalistyczne?

Mimo upływu czasu styl minimalistyczny wciąż pozostaje jednym z najmodniejszych kierunków aranżacji wnętrz oraz projektowania mebli. Najważniejszymi cechami tego stylu jest połączenie prostoty i elegancji. Przejawiają się one zarówno w formie, która jest nadawana poszczególnym elementom wyposażenia od mebli po dekoracje okienne, jak i wybieranym materiałom oraz barwom. Minimalizm to przede wszystkim możliwie mało skomplikowane kształty geometryczne, przedmioty albo pozbawione dodatkowych ozdób, albo wykorzystujące oszczędne ornamenty i barwy. Używane materiały mogą być równie dobrze gładkie, jak posiadać bardzo wyraźną fakturę, najczęściej jednak nie są one zbyt zróżnicowane, jeśli chodzi o łączenie kolorów czy różnych motywów. Królują tkaniny jednolite, a dodatkowe akcenty są obecne w postaci niezbyt licznych dodatków. Barwy wykorzystywane w projektach odwołujących się do minimalizmu to najczęściej biel oraz odcienie szarości, a także inne jasne i stonowane kolory. W aranżacji minimalistycznej często spotyka się jednak wyraźniejsze elementy ożywiające wnętrze i przełamujące monotonię, nie może być ich jednak zbyt dużo. W tej roli sprawdzają się zwykle kolory naturalne, beże, brązy czy nawet czerń

– zauważa przedstawiciel firmy LIMBOR, która dostarcza elementy drewniane dla przemysłu meblarskiego.

Minimalizm pasuje do wnętrza każdego pomieszczenia, w tym stylu urządzane są więc zarówno sypialnie, jak i łazienki czy kuchnie. Szczególnie często jest on wykorzystywany w salonach i pokojach dziennych. Warto pamiętać, że jedną z ważnych cech minimalizmu jest zwracanie uwagi na wysoką funkcjonalność, meble muszą więc być nie tylko utrzymane w odpowiedniej estetyce, ale także zapewniać odpowiedni komfort użytkownikom. Jest to szczególnie ważne w przypadku ustawianych w salonie mebli „wypoczynkowych”, czyli kanap, foteli czy narożników. Ich wyróżniającą cechą są wygodne i miękkie siedziska oraz niezbyt wysokie oparcia, często o prostym sześciennym kształcie, wykonane w wielu przypadkach w postaci wygodnych poduch.

Meble minimalistyczne to zwykle bardzo oszczędne projekty, w których największą rolę odgrywa zapewnienie harmonii i niezwykle zrównoważonych proporcji. Często do ich produkcji używa się materiałów naturalnych lub syntetycznych, jednak utrzymanych w podobnym stylu. Jeżeli chodzi o elementy obiciowe, to najczęściej są to materiały o tradycyjnym splocie, niekiedy o bardzo wyrazistej fakturze, np. przypominającej grube płótno, jednak zawsze miękkie i komfortowe. Stosunkowo często wykorzystuje się też skóry naturalne i syntetyczne. Popularne, zwłaszcza w meblach tapicerowanych, np. kanapach czy fotelach są wstawki z naturalnego drewna o jasnym wybarwieniu. W przypadku innych typów mebli np. skrzyniowych, takich jak szafy czy komody projektanci najczęściej decydują się na elementy o jednolitej barwie, wykonane z malowanego i lakierowanego litego drewna lub materiałów drewnopochodnych, które zwykle są laminowane, a często też lakierowane.

Drewniane nóżki meblowe w minimalistycznych projektach mebli

Drewno jest jednym z chętniej wykorzystywanych w minimalizmie dodatków. Choć założenia tego stylu dopuszczają stosowanie elementów dekoracyjnych, to zazwyczaj pełnią one jednocześnie funkcję czysto użytkową. W przypadku mebli tapicerowanych wstawki tego rodzaju to bardzo często drewniane nóżki meblowe. Przybierają one wygląd i różne kształty w zależności od konkretnego projektu. W najprostszych zestawieniach są to po prostu naturalnie wykończone drewniane sześcienne klocki o niezbyt dużej wysokości. Dość często drewno to nie tylko same nóżki, ale także znajdująca się na dole kanapy czy fotela ozdobna listwa. Rośnie jednak liczba projektów, w których kanapa jest wyposażona w wysokie drewniane nóżki, a samo siedzisko ma stosunkowo niewielką grubość.

Ciekawym pomysłem jest łączenie w projektach wpływów różnych innych modnych kierunków dekorowania i urządzania wnętrz. Można to osiągnąć zarówno przez zestawianie mebli wykonanych w nieco innych stylach – zaletą minimalizmu jest tu fakt, że będzie pasował do niemal każdego zestawienia – jak i szukanie mebli, w których wykorzystano  elementy pochodzące z dwóch różnych nurtów. W przypadku kanap będzie to np. łączenie bardzo prostych drewnianych nóżek z modernistycznym oparciem i siedziskiem. Podobne rozwiązania sprawdzają się przy zestawianiu designu modnego w latach 60. czy 70. z pomysłami współczesnymi, które często stanowią twórczą próbę interpretacji dawnego podejścia do projektowania.

Ponieważ minimalizm zakłada ograniczenia w ilości gromadzonych sprzętów oraz zwrócenie uwagi na ilość dostępnego w pomieszczeniu miejsca, stosowanie dość wysokich drewnianych nóżek w nowoczesnych kanapach pozwala również na uwolnieniu przestrzeni od mebli sprawiających wrażenie ciężkich i bardzo masywnych. Takie rozwiązanie sprzyja poprawie funkcjonalności wnętrza, ponieważ wyższe nóżki oznaczają łatwiejsze utrzymywanie porządku, a także pozwalają na wyeksponowanie powierzchni podłogi.

W większości mebli stosowane w nich nóżki mają niewielki wpływ na ostateczny wygląd mebla. W projektach z nurtu minimalistycznego sytuacja przedstawia się jednak inaczej. Z powodu zakładanego przez designera unikania ozdób, różnych wyróżników i ornamentów prosty element wykonany z naturalnego drewna nabiera zupełnie innego charakteru, stając się ciekawym dodatkiem, często przesądzającym o wrażeniu wywieranym przez cały mebel.

Regulamin korzystania z serwisu