pomieszczenie-sanitarne

Jakie elementy wyposażenia powinny posiadać pomieszczenia sanitarne dla osób niepełnosprawnych?

Dobrze urządzone pomieszczenie sanitarne to takie, z którego może skorzystać każdy – również osoby niepełnosprawne o ograniczonych możliwościach ruchowych. Obecnie bardzo dużą uwagę przykłada się do zaspokajania ich potrzeb, na rynku pojawia się wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających znacząco zwiększyć ich komfort i bezpieczeństwo w czasie korzystania z publicznej toalety czy szatni.

Ceramika łazienkowa

Kluczowe do zachowania higieny jest korzystanie z ceramiki łazienkowej – do tej grupy produktów zaliczamy przede wszystkim miski ustępowe i umywalki. Ceramika łazienkowa dla osób niepełnosprawnych różni się od zwykłej między innymi wymiarami oraz pewnymi detalami, które ułatwiają korzystanie z nich, np. w sytuacji, kiedy należy przesiąść się z wózka inwalidzkiego na sedes. Ponadto w celu zapewnienia maksymalnej dostępności ceramika łazienkowa dla niepełnosprawnych mocowana jest nieco niżej, niż zwykła.

Uchwyty i podpórki

Typowym wyposażeniem pomieszczenia sanitarnego dla osób niepełnosprawnych są różnego rodzaju składane uchwyty, które pomagają w przeniesieniu się z wózka na sedes bądź samodzielne wstanie z niego.

Zabudowa pomieszczenia sanitarnego

Ze względu na ograniczoną mobilność osób niepełnosprawnych, zabudowa pomieszczeń sanitarnych z których korzystają powinna być w maksymalnym stopniu bezpieczna i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia osób w pomieszczeniu przebywających – wszystko po to, by wykluczyć konieczność nagłej ewakuacji. Na większości obiektów użytku publicznego zabudowa taka jak kabiny toaletowe i prysznicowe wykonuje się z bezpiecznych i trwałych płyt HPL. To lekki i łatwy w montażu materiał, powstający w wyniku prasowania arkuszy specjalnego papieru nasączonego żywicą epoksydową. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, wpływ warunków środowiskowych oraz ogień. Kabiny sanitarne wykonywane z HPL znajdziemy w ofercie firmy Sanipol.

Wielkość pomieszczenia sanitarnego

Nawet najlepsze wyposażenie nie sprawi, że pomieszczenie sanitarne stanie się funkcjonalne i komfortowe dla osoby niepełnosprawnej – szczególnie, jeśli dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim. Konieczne jest zadbanie o to, żeby pomieszczenie było odpowiednio duże, zaś znajdujące się w nim sprzęty rozmieszczone w stosownych odległościach. Przyjmuje się między innymi, że na środku pomieszczenia powinna być wyznaczona tak zwana strefa manewrowa, czyli okrąg o średnicy co najmniej 150 cm, który pozwoli osobie na wózku swobodnie obrócić się o 360 stopni i zyskać dostęp do urządzeń sanitarnych.

Regulamin korzystania z serwisu