meble dla dziecka

Jak wybrać meble dla dziecka? Propozycje aranżacyjne

Wydawać by się mogło, że umeblowanie pokoju dziecięcego to żaden problem. Sytuacja wygląda wręcz odwrotnie – to właśnie pokój dziecięcy może okazać się najbardziej problematyczny pod względem doboru mebli. Wybierając meble powinniśmy szczególną uwagę przywiązać do funkcjonalności i myśleć dużo bardziej perspektywicznie, niż w przypadku meblowania innych pomieszczeń domu. Dlaczego?

Dziecko rośnie

Głównym problemem dotyczącym meblowania pokoju dziecięcego jest fakt, że dzieci rosną. Oznacza to, że meble, które pasują do nich w tej chwili, za rok albo dwa lata mogą okazać się zbyt małe. Wtedy powstaje konieczność kupienia nowych. Dlatego przy wyborze mebli powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się, jak długo zachowają one swoją przydatność – szczególnie dotyczy to łóżek i biurek, które z jednej strony należą do mebli najdroższych, a z drugiej ich wielkość decyduje o funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem są meble rozwojowe, to jest takie, których wymiary można regulować, np. poprzez podnoszenie wysokości blatu biurka bądź montaż dodatkowych elementów. Wszystko oczywiście zależy od wieku dziecka – meble dla 5-latka starzeć będą się szybciej, niż dla 13-latka.

Meble z katalogu, czy na zamówienie?

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje mebli, również meble dziecięce mogą być wykonywane na indywidualne zamówienie – usługi tego typu świadczy firma Kędziora Meble. Jest to rozwiązanie droższe, niż meble produkowane hurtowo, dostępne w sieciach meblarskich, bowiem wiąże się z wykonaniem dokładnych pomiarów oraz projektu. Dlaczego jednak warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim dlatego, że zyskujemy wtedy pewność, że mebel będzie odpowiedni do obecnych i przyszłych potrzeba naszego dziecka. Ponadto zamówienie mebli na wymiar pozwoli nam wyróżnić wnętrze i nadać mu unikatowego charakteru.

Estetyka mebli

Ważną kwestią jest wygląd mebli, szczególnie ich kolorystyka. Kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego nie powinniśmy ignorować tej kwestii. W pokoju dziecięcym sprawdzą się przede wszystkim jaśniejsze, radośniejsze kolory, np. pastelowy niebieski bądź odcienie żółtego. Bardzo stonowane kolory, czyli czerń, biel i wszelkiego odmiany szarości nadadzą wnętrzu raczej ponurego charakteru, więc warto ich unikać. Unikajmy również zbyt dużej różnorodności kolorów, żeby uniknąć estetycznego chaosu – optymalnym rozwiązaniem będzie dobranie palety dwóch, trzech barw. Poszczególne elementy umeblowania mogą się różnić odcieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu