Meble do wnętrz w stylu skandynawskim - kanapa

Jak umeblować wnętrze w stylu skandynawskim?

Każdy portal, blog, czy magazyn poświęcony tematyce wystroju wnętrz, bardzo chętnie publikuje dziś materiały na temat stylu skandynawskiego we wnętrzarstwie. Styl skandynawski po prostu podbija nasze wnętrza. Co warto wiedzieć o tym trendzie we wnętrzarstwie? Jak podejść do tematu umeblowania w stylu skandynawskim od postaw? – Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.

Dlaczego Polacy pokochali styl skandynawski?

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie pokochaliśmy styl skandynawski. Otóż architekci wnętrz i specjaliści, którzy zajmują się wystrojem pomieszczeń różnego typu – pomieszczeń w mieszkaniach, domach, biurowcach, hotelach, czy pensjonatach – wskazują na to, że to kwestia światła. Mamy podobne światło jak mieszkańcy krajów północnych, skandynawskich, mniej słonecznych dni w ciągu roku niż mieszkańcy południa Europy, dlatego wolimy jasne wnętrza. A jasna kolorystyka to jedna z charakterystycznych cech stylu skandynawskiego. Styl skandynawski kojarzy nam się też z minimalizmem, bo właśnie w taki sposób często się o nim mówi: to styl prosty, nieprzeładowany, bez zbędnych dodatków, niepotrzebnych przedmiotów itd. Naszym zdaniem „minimalizm” jest tu nieco na wyrost, bo w skandynawskich wnętrzach wcale nie brakuje designerskich dodatków! Są one po prostu nieco inne. Na skandynawskich półkach nie znajdziemy raczej kryształów w stylu skarbów z kredensów naszych babć, ale już na przykład prostą, najczęściej białą, funkcjonalną ceramikę owszem!

Meble do wnętrz w stylu skandynawskim od podstaw

Nie bez powodu nasz temat rozpoczęliśmy od wyjaśnienia, dlaczego cenimy sobie skandynawski styl. Prostota – przede wszystkim to charakteryzuje meble do wnętrz w stylu skandynawskim. Druga charakterystyczna cecha: naturalne materiały, które zdecydowanie powinny dominować w meblach w stylu skandynawskim. Kolejny punkt to kolorystyka: jak najwięcej bieli, szarości, opcjonalnie zieleni lub połączenia koloru niebieskiego i czerwonego. Zieleń to oczywiście nawiązanie do natury. Kolor niebieski i czerwony – do stylu nautical, stylu marynistycznego. Często łączymy styl skandynawski z marynistycznymi motywami, bo Skandynawia kojarzy nam się z morzem, statkami i połowami.

Proste meble, zgrane połączenia

Jak mówią nam przedstawiciele showroom’u wnętrzarskiego Stylowy Kwadrat z Katowic, do wnętrz w skandynawskim stylu pasują meble proste. Geometryczne, symetryczne kształty. Krzesła o klasycznej konstrukcji w połączeniu ze stołami na prostych, stabilnych nogach. Nie ma tu miejsca na ażurowe delikatności, ani też na przeładowane masywy, jak w stylu holenderskim. Prosta kanapa w jednolitym kolorze, na której znajdzie się kilka ciekawych poduszek, obok komponujący się z kanapą fotel – to właśnie idealne propozycje do wnętrza w stylu skandynawskim.

Regulamin korzystania z serwisu