szafa wnękowa na wymiar

Jak powinno wyglądać funkcjonalne wnętrze szafy wnękowej?

Szafa to nieodłączny element każdego przedpokoju i każdej sypialni. Pozwala ona na utrzymanie ładu we wnętrzu, a także na uporządkowanie ubrań, artykułów gospodarstwa domowego i wielu innych rzeczy codziennego użytku. Aby zatem zapewnić sobie praktyczną szafę wnękową, trzeba odpowiednio przemyśleć jej budowę. Co warto wiedzieć przed zamówieniem szafy wnękowej na wymiar? Podpowiadamy!

Jakie wymiary powinna mieć szafa wnękowa?

Pierwszym krokiem do uzyskania funkcjonalnej szafy jest dopasowanie jej parametrów do wielkości konkretnego pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować. Szafa wnękowa przede wszystkim nie powinna być węższa niż 60 cm, ponieważ mniejsza głębokość nie zapewni wystarczającej ilości miejsca do przechowywania artykułów, a dostęp do niej będzie trudny i skomplikowany.

Dobrym wyborem będzie również wykorzystanie dostępnego miejsca w przestrzeni i stworzenie szafy wnękowej na zamówienie aż do samego sufitu. Taki mebel z zakładu produkcji mebli Paw-Meble zagospodaruje cały wolny obszar, natomiast w jego wnętrzu zyskamy dużo przestrzeni do magazynowania artykułów gospodarstwa domowego. Jej szerokość z kolei jest kwestią indywidualną, ponieważ zależna jest od tego, ile i jakie rzeczy będą w niej chowane.

Jak zaplanować wnętrze szafy wnękowej?

Po ustaleniu podstawowych wymiarów konieczne jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych części szafy. Na tym etapie także należy wziąć pod uwagę preferencje domowników oraz to, do jakiego pomieszczenia w domu jest ona przeznaczona.

W związku z tym w meblu wnękowym do sypialni niezbędne będą szuflady, które można umieścić na samym dole. Jej większą część warto zagospodarować na półki na ubrania, które, aby gwarantowały wygodne rozmieszczenie odzieży, muszą mieć około 45-50 cm szerokości. Nieco wyżej należy zamontować solidne drążki na wieszaki do przechowywania sukienek, swetrów, koszul czy spodni. Jej góra z kolei to dobre miejsce na pojemne półki, na których można schować rzeczy nieużywane na co dzień. Tego typu szafki warto dodatkowo wzmocnić lub wykonać je z drewna, czyli solidnego materiału, który bez problemu utrzyma ciężar nawet bardzo masywnych przedmiotów.

Jeżeli szafa wnękowa na wymiar ma być zamontowana w przedpokoju, w takiej sytuacji lepszym wyborem będzie wykonanie większej ilości półek na obuwie. Obowiązkowe będą również drążki o wysokości około 160-170 cm, które pomieszczą dłuższe ubrania wierzchnie, takie jak zimowe płaszcze. Oprócz tego do szaf w przedpokoju przyda się stelaż na żelazko lub uchwyt na rurę do odkurzacza.

Regulamin korzystania z serwisu