Odnawianie krzesła drewnianego

Jak łatwo odnowić meble?

Stare meble wcale nie muszą iść w zapomnienie. W prosty i szybki sposób możemy je odnowić, przywracając im blask i ponownie wykorzystując w domowych wnętrzach. Odnawiając meble możemy całkowicie zmienić ich styl oraz kolor i dopasować do wnętrz, tworząc niepowtarzalny charakter pomieszczenia. W dodatku renowacja starych mebli pozwala nam sporo zaoszczędzić.

Od czego zacząć odnawianie mebli? 

Jak doradza specjalista od farb i stylizacji mebli ze sklepu eMStyle, zanim zabierzemy się za odnawianie mebli zastanówmy się nad ich przeznaczeniem. Czy będzie to tylko jeden stolik, czy też cały komplet mebli pokojowych? A może odnowić chcemy meble kuchenne? O ile pojedynczy mebel może stanowić tylko akcent lub dodatek we wnętrzu, o tyle cały komplet całkowicie zmieni wygląd i charakter naszego wnętrza. Dlatego też powinniśmy dokładnie przemyśleć, co chcemy osiągnąć odnawiając meble.

Meble drewniane

Odnowa mebli drewnianych jest o tyle łatwa, że można je szlifować, łatwo zmieniać kolor, czy też lakierować i woskować. Jednak zanim zaczniemy, należy odpowiednio przygotować powierzchnię drewnianego mebla. Zaczynamy od umycia oraz usunięcia starej nawierzchni. Do tego będzie potrzebny papier ścierny lub żel do zmiękczenia farby. Możemy również skorzystać z cyklinowania oraz opalarki. Jeśli meble mają głębokie rysy, możemy je wypełnić za pomocą specjalnej masy. Tak przygotowaną powierzchnię możemy pomalować na wybrany kolor. Podczas malowania większych powierzchni możemy użyć dużych pędzli i wałków, natomiast do pomalowania wszelkich zakamarków zastąpmy je małymi. Stylizacja mebli farbą kredową lub też akrylową będzie najlepszym wyborem. Pamiętajmy, że należy nałożyć kilka warstw farby, aby uzyskać odpowiedni kolor.

Co w przypadku mebli z okleiny?

Meble z okleiny również możemy z powodzeniem odnowić. Pracę zaczynamy podobnie jak w przypadku mebli drewnianych – od umycia mebla. Następnie ważnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni przykładowo za pomocą benzyny ekstrakcyjnej oraz zmatowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego. Tak przygotowany mebel możemy zacząć malować na wybrany kolor. Aby zwiększyć trwałość farby, przed jej nałożeniem możemy użyć odpowiedniego podkładu w postaci specjalnej farby. Pamiętajmy również, że farba do mebli z okleiny powinna być nieco inna niż ta do drewna. W sklepach znajdziemy  specjalistyczne farby do różnorodnych powierzchni oraz odpowiednie akcesoria, ułatwiające nam malowanie i odnowę starych mebli. 

Regulamin korzystania z serwisu