Niepełnosprawni w kuchni

Jak dobrać oraz ustawić meble i sprzęty kuchenne dla osoby z niepełnosprawnością?

Umeblowanie kuchni dla osoby z niepełnosprawnością może przysporzyć niemało problemów – konieczne jest bowiem uwzględnienie ograniczeń ruchowych i związanych z tym zagrożeń w codziennym funkcjonowaniu. Przestrzeń dla osoby niepełnosprawnej powinna być zaadaptowana z myślą o specyficznych potrzebach użytkownika. Oprócz niwelacji barier architektonicznych konieczne jest specjalnie dobrane wyposażenie.

Umeblowanie kuchni dla osoby z niepełnosprawnością ruchową

Odpowiednie wyposażenie kuchni dla osoby poruszającej się na wózku jest kluczowe – zapewnia bowiem niezależność i komfort w czasie codziennych czynności. Jednym z ważniejszych czynników jest właściwe rozmieszczenie szafek i sprzętów kuchennych, które powinny być dostępne z poziomu osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Użytkownik powinien móc bez najmniejszego problemu sięgnąć zarówno do rzeczy umieszczonych w szafkach dolnych, jak i górnych oraz do urządzeń, które stoją na blacie. Kluczowe jest zatem dostosowanie zabudowy kuchennej do indywidualnych predyspozycji, takich jak wzrost użytkownika. Specjalistą w dziedzinie projektowania i aranżowania przestrzeni dla osób niepełnosprawnych jest firma Reha-Bud, której misją jest likwidowanie barier architektonicznych i podnoszenie komfortu życia.

W kuchniach dla osób niepełnosprawnych bardzo często zostawia się wolną przestrzeń pod blatem, co umożliwia swobodne korzystanie z powierzchni roboczej. Kolejna kwestia to sposób otwierania szafek – otwarte drzwiczki nie powinny bowiem blokować wózka. Co ważne, każda szafka musi być zamontowana w sposób niezależny. W pokoju dla niepełnosprawnych dobrze sprawdzą mobilne szafki na kółkach lub szafki wysuwane typu cargo, które zapewniają dobry dostęp do zawartości poszczególnych pólek.

Jakie sprzęty muszą się znaleźć w kuchni dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim?

Kuchnia dla niepełnosprawnych powinna być dobrze wyposażona – muszą się w niej znaleźć sprzęty ułatwiające codzienne przygotowywanie posiłków. Co do zasady potrzeby osób poruszających się na wózku nie różnią się w niczym od oczekiwań innych osób. W kuchni powinien znaleźć się zlewozmywak na odpowiedniej wysokości, mikrofalówka, płyta kuchenna, piekarnik, czajnik elektryczny, a nawet ekspres do kawy. Kluczowe jest dostosowanie sprzętów do indywidualnych preferencji oraz rozmieszczenie ich w najbardziej ergonomiczny sposób, co jednak zależy do układu zabudowy i wielkości samego pomieszczenia.

Regulamin korzystania z serwisu