Cechy dobrej garderoby

Tradycyjnie garderobą nazywano oddzielne pomieszczenie, przeznaczone wyłącznie do przechowywania odzieży i przebierania się. Obecnie mianem garderoby określa się też duże szafy, w których znajdzie się miejsce nie tylko na ubrania, ale też buty, a czasem nawet niektóre domowe sprzęty. Mimo pokaźnych gabarytów meble tego typu zazwyczaj ustawiane są w przedpokoju.

 

Garderoba w przedpokoju to bardzo praktyczny mebel lub cały ich zestaw, który umożliwia wygodne i dyskretne przechowywanie rozmaitych przedmiotów. W zależności od konstrukcji, garderoba pozwala całkowicie ukryć odzież wierzchnią, buty, parasole itp. lub zapewnia łatwy dostęp do najczęściej używanych elementów ubioru (wersja z haczykami lub kołkami na kurtki).

Dyskretne i higieniczne przechowywanie odzieży wierzchniej

W naszej kulturze przyjęło się, że wchodząc do domu zdejmujemy odzież wierzchnią, a więc kurtkę czy płaszcz, ale także nakrycie głowy i, rzecz jasna, buty. Właśnie dlatego w wąskim zazwyczaj przedpokoju musi znaleźć się miejsce na odłożenie wszystkich tych elementów.

Im więcej lokatorów w mieszkaniu, tym większym kłopotem okazują się buty i kurtki zostawiane w przedpokoju. Piętrzące się sterty utrudniają poruszanie się i odnajdywanie potrzebnych przedmiotów, a dodatkowo bardzo źle wyglądają. Dlatego dobrym pomysłem jest  zagospodarowanie przedpokoju przy pomocy garderoby – podpowiada nasz rozmówca z portalu KupujemyMeble.pl.

Główną część garderoby tworzy szafa wisząca, w której możemy schować okrycia wierzchnie. Skrzynia szafy powinna posiadać wewnętrzny drążek, umożliwiający korzystanie z wieszaków. Dzięki niemu nawet płaszcze z delikatnych i łatwo gniotących się tkanin będą tu bezpieczne.

Osobnym modułem garderoby powinna być szafka na buty. Obuwia nie powinno się przechowywać razem z kurtkami ze względów higienicznych. Szafki na buty wyposażone w dodatkowe półki ułatwiają szybkie znalezienie pary potrzebnej w danym momencie i zapobiegają przenoszeniu się zabrudzeń.

Garderoba wygodna i wszechstronna

Ponieważ szukanie czapek, szalików czy rękawiczek w głębokiej szafie może być kłopotliwe, garderoba powinna posiadać półkę, na której przechowywane będą takie akcesoria. Najciekawsze zestawy posiadają osobne komódki z szufladami, gdzie można też trzymać inne drobiazgi, takie jak kluczyki samochodowe czy smycz domowego pupila.

Szukając garderoby do domu, trzeba brać pod uwagę wymiary pomieszczenia, w którym mamy ustawić mebel. Jeśli jest ono bardzo małe, warto zdecydować się na garderobę z drzwiami przesuwnymi. Taka konstrukcja z reguły okazuje się najwygodniejsza.

Dobra garderoba jest nie tylko pojemna i funkcjonalna, ale też estetyczna. Meble powinny być przecież ozdobą wnętrza. Rozwiązaniem bardzo często wykorzystywanym w budowie garderób są lustra montowane na drzwiach. Duża, lśniąca powierzchnia optycznie powiększa przestrzeń przedpokoju, a przy okazji pozwala szybko skontrolować wygląd przed samym wyjściem z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu