Świetlana przyszłość, czyli kilka słów o lampach futurystycznych

Nowoczesny design odważnie wkracza na salony. Twórcy wzornictwa przemysłowego nie ustają w wysiłkach, prezentując coraz bardziej nowatorskie rozwiązania – zaskakujące formą i stopniem wizualnej ekspresji. Moda na futuryzm obejmuje dziś nie tylko meble i sprzęty gospodarstwa domowego, ale też elementy oświetlenia. Widać to doskonale na przykładzie lamp, które czerpią garściami z najświeższych trendów wyposażenia wnętrz.

Minimalizm w parze z abstrakcją

Jedną z podstawowych cech futurystycznego designu jest minimalizm – doskonale kojarzony chociażby ze stylistyki skandynawskiej. Nowoczesne lampy to obiekty oszczędne w formie, nie obfitujące w nadmierne zdobienia i dekoracje. Mamy tu do czynienia ze swoistą prostotą i sterylnością, której jednak daleko do nijakości. Charakter futurystycznych lamp przejawia się przede wszystkim w ich abstrakcyjności – poprzez kształt, barwę czy zastosowany, nieco industrialny materiał konstrukcyjny (stal, szkło, aluminium itp.). Oświetlenie tego typu może zaskakiwać, a nawet szokować już na etapie projektu. Mimo to, jego nietuzinkowe oblicze zaskarbia sobie sympatię wielu osób, m.in. przez zaskakująco wysoką funkcjonalność.

Rozwiązania dostępne dla każdego

To właśnie walor funkcjonalny zadecydował o tym, że nowoczesne lampy nie stały się tylko efektownym wystawowym gadżetem, ale i pełnoprawny akcesorium wykorzystywanym przy aranżacjach wnętrz. Futurystyczne lampy w czystej i nieco zmodyfikowanej formie znajdziemy w rozmaitych sklepach z artykułami oświetleniowymi. Doskonały przykład stanowi sklep internetowy Strefa Światła, gdzie możemy podziwiać różnorodne modele lamp wiszących, ściennych, podłogowych i biurkowych, pomysłowe kinkiety, listwy oświetleniowe czy nowoczesne oprawy schodowe. Wiele z tych realizacji jest wyposażanych w diody LED, które stopniowo wypierają konwencjonalne żarówki, stając się nowym standardem.

Sekret tkwi w technologii

Oczywiście nowoczesność oświetlenia nie przejawia się wyłącznie w jego nietypowym wyglądzie. Bardzo istotne jest również kryterium eko, czyniące artykuły oświetleniowe ekonomiczniejszymi, a także o wiele bardziej ekologicznymi. Sporą rolę odgrywa tu kwestia zużycia energii. Jej redukcja prowadzi z jednej strony do oszczędności w rachunkach, z drugiej zaś do mniejszego obciążenia środowiska naturalnego. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej modeli lamp korzysta z innowacyjnego oświetlenia – np. wspomnianych już diod LED. Ponadto, rosnącą popularnością cieszy się technologia solarna, bazująca na energii dostarczanej przez słońce. Tego typu rozwiązania są chętnie wdrażane zwłaszcza przy oświetleniu zewnętrznym – w ogrodach, na podwórzach czy elewacjach budynków.

Regulamin korzystania z serwisu