Skuteczne metody oświetlenia poddasza

Naturalne światło to najzdrowszy i najtańszy sposób oświetlenia pomieszczeń użytkowych. Promienie słoneczne dodają energii i poprawiają samopoczucie, a dodatkowo dogrzewają pomieszczenia, co nic nie kosztuje. Zalety te szczególnie docenia się na poddaszu, które daje wiele możliwości korzystania ze światła dziennego. W jaki sposób skutecznie oświetlić poddasze?

Okna dachowe

Okna dachowe to najpopularniejszy sposób na oświetlenie poddasza. Umożliwiają korzystanie ze światła dziennego nawet tam, gdzie montaż tradycyjnych okien jest niemożliwy. Coraz częściej jednak okna połaciowe instalujemy jako alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Jak się bowiem okazuje, zapewniają one efektywne, równomierne przenikanie światła do wnętrz i dostarczają go więcej niż inne okna, np. pionowe w lukarnach. Trzeba przy tym pamiętać, że dobrze nasłonecznione wnętrza to oszczędność zarówno na sztucznym oświetleniu, jak i na ogrzewaniu, nie mówiąc już o dobroczynnym wpływie promieni słonecznych na nasz organizm. Z tych względów decyzja o montażu okien dachowych na poddaszu jest oczywista, pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniej technologii. Do wyboru mamy tu okna obrotowe, które otwierają się obracając w połowie wysokości, a także okna uchylno-obrotowe, gdzie dzięki dwóm osiom obrotu skrzydło jedynie nieznacznie wychyla się do wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są również okna wysokoosiowe, gdzie oś umieszczona na górze skrzydła pozwala na wysunięcie go ponad połać dachu.

Do najważniejszych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie okien dachowych, należy jednak stopień ich izolacyjności. – Mówi przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych Dachlux. – Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła, który powinien być jak najniższy, by ograniczyć straty energii. Warto również zwrócić uwagę na izolację akustyczną, by okna skutecznie tłumiły hałasy dobiegające z zewnątrz.

Inne sposoby doświetlenia poddasza

Okna dachowe nie wyczerpują możliwości doświetlenia poddasza. Tam, gdzie ich montaż jest niemożliwy lub też po prostu chcemy maksymalnie wykorzystać światło dzienne, można sięgnąć po dodatkowe rozwiązania. Jakie wyróżniamy inne sposoby na oświetlenie poddasza za pomocą światła naturalnego?

  • Świetliki – to systemy rurowe dostarczające światło słoneczne do wnętrz przez specjalne tunele. Zwykle nieotwieralne, świetliki skutecznie doświetlają zaciemnione pomieszczenia, w których okna dachowe nie mogą być zamontowane. Z tego rozwiązania często korzysta się np. w garderobach czy na korytarzach. Dostępne są przy tym świetliki płaskie oraz z kopułą.
  • Wyłazy – to specjalny rodzaj okien dachowych tzw. rozwieralnych, które umożliwiają wejście na dach.

Odpowiednio dobrany system oświetlenia poddasza zapewni komfortowe i energooszczędne korzystanie ze znajdujących się tam pomieszczeń.

Regulamin korzystania z serwisu