żaluzje

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Światło to symbol życia i źródło energii – chyba że razi nas prosto w oczy, gdy siedzimy na kanapie albo przy biurku w swoim domu. W takim przypadku potrzebujemy zasłonić czymś okna – ale czym? Do wyboru mamy rolety albo żaluzje, ponieważ firanki i zasłony odchodzą powoli do lamusa. Rolety i żaluzje są nowoczesne, mają też inne zalety. Chcesz poznać, jakie? Przeczytaj artykuł i podejmij dobrą decyzję.

Rolety i żaluzje – nowoczesne rozwiązanie do domu i mieszkania

O komentarz na temat zmieniającej się mody poprosiliśmy eksperta z firmy „KupOkna” ze SzczecinaJeszcze do niedawna w domach wieszało się zasłony i firanki. Te pierwsze chroniły przed Słońcem i gwarantowały prywatność w domu, te drugie pełniły funkcję dekoracyjną. Często bywało też tak, że zasłony z firankami stanowiły komplet upiększający pokój. Jednak czasy się zmieniły i nikt nie ma już czasu na pranie, suszenie, prasowanie i wieszanie zasłon czy firanek. W modzie są nowoczesne rozwiązania, takie jak rolety albo żaluzje. Wystarczy, że zostaną raz zamontowane, a będą nam służyć przez lata – oczywiście pod warunkiem, że będziemy dobrze o nie dbać.

Trudno też nie zauważyć, że w ostatnich latach oszczędza się na metrażu w nowoczesnym budownictwie. Otwarte kuchnie łączone z salonem to jeden ze sposobów na zmieszczenie większego mieszkania na mniejszej ilości metrów kwadratowych. W takich lokalach każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Szkoda go tracić na zasłony i firanki. Rolety i żaluzje nie zmniejszają przestrzeni mieszkalnej.

Rolety kontra żaluzje – które są lepsze?

Wiemy już jakie zalety mają obydwa rozwiązania, ale które jest lepsze – rolety czy żaluzje?

Rolety przesuwają się w górę i w dół. Jeśli razi nas Słońce, możemy zasłonić okno tak, aby nie przedostawał się strumień światła, ale w pokoju było jeszcze w miarę jasno. Z kolei żaluzje działają inaczej – wąskie paski można zupełnie odsłonić, zasłonić albo zostawić w pół przymknięte. Na rażące Słońce pomoże tylko zupełne ich zasłonięcie, natomiast jeśli będziemy chcieli wpuścić tylko połowę światła w ciągu dnia, żaluzje nadają się do tego idealnie.

Żaluzje zapewniają stuprocentową prywatność, kiedy są zupełnie zasunięte. Przy roletach wszystko zależy od użytego materiału. Na rynku mamy prześwitujące tkaniny, jak i te, przez które nic nie widać. To od nas zależy, na co się zdecydujemy.

Jeśli już jesteśmy przy materiałach, wspomnijmy o wielu wariantach, w jakich występują rolety. Od jednobarwnych rolet w kolorach tęczy do wzorów idealnych do niemowlęcego pokoju czy królestwa dla małej księżniczki lub królewicza – jest w czym wybierać. Przy żaluzjach zmienia się tylko kolor, co zadowoli minimalistów.

Jak widać, wybór zależy od naszych potrzeb i preferencji – zarówno rolety, jak i żaluzje to dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu