Rodzaje żarówek energooszczędnych

Ekologiczna żywność, ekologiczne samochody i ekologiczne materiały. Moda na ekologię zakrada się do wielu sfer naszego życia. Również do oświetlenia, które potrafi zużyć bardzo dużo energii. Na szczęście zawsze mamy wybór – możemy kupić tradycyjne świetlówki lub zainwestować w energooszczędne żarówki. Aby zapobiec nadmiernemu tworzeniu się dwutlenku węgla, które prowadzi do ogólnego ocieplenia, warto wybrać tę drugą opcję. Sprawdźmy, jakie korzyści przynosi użytkowanie żarówek energooszczędnych oraz jakie ich rodzaje możemy spotkać w sklepie.

Zalety żarówek energooszczędnych

Już niedługo dylemat polegający na tym, jakie żarówki kupić – tradycyjne czy energooszczędne, przestanie istnieć, ponieważ ten pierwszy model jest sukcesywnie wycofywany. Żarówki energooszczędne są o wiele lepszym sposobem na oświetlanie pomieszczeń:

  • Zużywają nawet do 80% mniej energii elektrycznej w porównaniu do zwykłych żarówek, co sprawia, że energooszczędna żarówka o mocy 20 W odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 100 W.
  • Żarówki tego typu wykorzystują ok. 7% pobieranej energii na produkcję światła, a zwykła żarówka 1% – reszta idzie na wytworzenie ciepła.
  • Dzięki mniejszej luminacji odbierane światło jest mniej nasycone i łagodne dla oczu.
  • Najbardziej wydajne żarówki LED potrafią pracować nawet ponad 100 tysięcy godzin, podczas gdy zwykłe żarówki – jedynie ok. 1000.

Jakie są rodzaje żarówek energooszczędnych?

Jeżeli decydujemy się na zakup żarówek energooszczędnych, do wyboru mamy kilka ich rodzajów:

  • Żarówki LED. Tak naprawdę są to lampy, w których źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna pobudzająca do świecenia luminofor znajdujący się w obudowie diody. Są to lampy, które zbytnio się nie nagrzewają, a ich czas osiągania pełnej świetlności jest bardzo krótki i trwa poniżej jednej sekundy. Ich wysoka sprawność świetlna, żywotność wynosząca nawet ok. 100 000 godzin, zużycie energii mniejsze nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnych żarówek, a także duża trwałość (do 25 lat) sprawiają, że, mimo wysokiej ceny, zdobywają one coraz większą popularność.
  • Świetlówki energooszczędne (kompaktowe). Tutaj światło tworzone jest przez luminofor, który jest wzbudzany przez niewidzialne promienie UV powstałe w wyniku wyładowania jarzeniowego w rurze (zachodzą one między wolframowymi elektrodami zabudowanymi na końcach rury, która wypełniona jest argonem i oparami rtęci). W uzyskaniu pożądanej barwy światła (np. białej, czerwonej, zielonej czy żółtej) decyduje odpowiedni dobór luminoforów. Świetlówki energooszczędne mogą mieć różne kształty i rozmiary – spiralne, w kształcie świecy, kuli lub litery U. Ich trwałość może wynosić nawet 10 lat, ale, aby były efektywne energetycznie, powinny działać przez co najmniej godzinę. W przeciwieństwie do lamp LED mają znormalizowane gwinty, dlatego można je bez problemu wkręcać w miejsce typowych żarówek.
  • Żarówki halogenowe. Występuje w nich halogenowy cykl regeneracyjny – znajdujący się w tego typu żarówkach halogen, tworzy związki chemiczne z parami wolframu, które przy zbliżaniu się do żarnika (przy wzroście temperatury) rozpadają się na jod i wolfram w efekcie czego cząstki wyparowanego wolframu wracają do żarnika. Ich zaletami są: niewielkie rozmiary, różnorodne trzonki, 30-procentowa oszczędność energii, trwałość do 2 lat, niska cena, wysoki poziom wskaźnika oddawania barw oraz obecność bezpiecznika, który w przypadku przepięcia niweluje ryzyko wybuchu żarówki.
Regulamin korzystania z serwisu