Rodzaje oświetlenia meblowego

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest niezbędne nie tylko do tego, byśmy mogli z nich bez problemu korzystać, ale również – i z takim zastosowaniem możemy mieć do czynienia coraz częściej – w celach dekoracyjnych. Szczególną rolę odgrywają tutaj różnego rodzaju lampy meblowe, czyli stanowiące integralną część naszych mebli. Oto kilka z nich.

Wpusty

Wpustami nazywamy oprawy, które montowane są w otworach wywiercanych najczęściej w górnych partiach mebli. Spotkać je można między innymi w górnych listwach mebli kuchennych czy też w ozdobnych szafach, stanowiących element wyposażenia takich lokali jak sklepy jubilerskie. Wpusty mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne z różnymi źródłami światła np. tradycyjne halogeny lub moduły LED. Ich okablowanie, niewidoczne dla użytkownika, poprowadzone jest na listwie, w której zamontowano oświetlenie

Oprawy podszafkowe

Oprawami podszafkowymi nazywamy oświetlenie, które jest montowane do górnych elementów mebli, jednak bez konieczności wywiercania w nich dużych otworów na zmieszczenie całej oprawy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Aurora Garden Są zwykle bardziej ozdobne od wpustów i wystają poza powierzchnię elementów, do którego zostały przymocowane.

Wysięgniki

Wyglądem przypominają zwykłe lampki biurkowe, z tym że są na stałe przymocowane do danego mebla. Stosowane są między innymi do oświetlania luster w łazienkach, stolików i biurek w miejscach publicznych, np. w bibliotekach czy w charakterze lampek nocnych w hotelach.

Oprawy świetlówkowe

Oprawy wyposażone w podłużne świetlówki są przydatne w kuchniach oraz warsztatach. Ich zadaniem jest oświetlenie pewnego obszaru roboczego, np. blatu kuchennego czy zlewu z niskiej wysokości, tak aby osoba korzystająca z tej przestrzenie sama sobie nie zasłaniała światła. Oprawy tego rodzaju zyskały w Polsce dużą popularność wraz z wprowadzeniem na rynek świetlówek, czyli mniej więcej w połowie lat 90-tych. Współczesnym wariantem tego rodzaju opraw są oprawy diodowe, w których źródłem światła są moduły LED.

Klipsy

To rozwiązanie stosowane do podświetlania elementów szklanych, takich jak witryny sklepowe czy półki w gablotach wystawienniczych. Wyposażane są one w moduły LED. Klipsy dzięki zaciskowi montuje się na krawędzi szyby, po uruchomieniu ich światło zaczyna rozchodzić się po szybie dając bardzo ciekawe efekty wizualne. W bardziej zaawansowanych modelach kolory diod można zmieniać.

Rodzaje lamp oświetleniowych

W oprawach meblowych stosuje się w dzisiejszych czasach najczęściej dwa rodzaje źródeł światła – świetlówki lub inne tradycyjne źródła światła oraz diody LED. Te drugie cieszą się szczególnych zainteresowaniem ze względu na swoją bardzo długą żywotność, wysoką sprawność w wytwarzaniu światła (co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną), a także brak szkodliwości dla ludzkiego zdrowia – w ich produkcji nie wykorzystuje się obecnej w świetlówkach rtęci.

Regulamin korzystania z serwisu