oświetlenie lampami

Projektowanie oświetlenia krok po kroku

Światło odgrywa w naszym życiu dużą rolę, dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oświetlenia zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i w biurze oraz zakładach przemysłowych. Dzięki właściwej technice oświetleniowej zyskujemy dobre samopoczucie, a otaczająca nas przestrzeń staje się przyjazna i zachęca do spędzania w niej czasu, dlatego warto powierzyć projekt oświetlenia profesjonalistom.

 

Jak wygląda prawidłowo zaprojektowane oświetlenie?

Światło w przestrzeni mieszkalnej to nie tylko lampy, ale przede wszystkim właściwe usytuowanie punktów świetlnych, które pozwalają nadać wnętrzom przyjazny klimat. Błędy podczas projektowania oświetlenia oraz nieprawidłowy dobór natężenia i barwy światła sprawiają, że pomieszczenia stają się ciemne, nieprzytulne, a przebywanie w nich męczy nie tylko wzrok, ale również wpływa na ogólne samopoczucie. Instynktownie pragniemy przebywać w jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach, dlatego warto postawić na profesjonalne projektowanie oświetlenia, którym zajmują się specjalistyczne firmy.

Projektowanie oświetlenia w przestrzeni mieszkalnej nie ogranicza się jedynie do wyboru pięknych lamp, które będą współgrały ze stylem wystroju wnętrz i gustem właścicieli domu lub mieszkania. To przede wszystkim prawidłowy wybór systemów techniki oświetlenia, które pozwolą zyskać komfort, jaki zapewnia przebywanie w naturalnie oświetlonych światłem słonecznym pomieszczeniach. Już na etapie prac wykończeniowych warto zadbać o właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych względem przeznaczenia pomieszczeń mieszkalnych oraz indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców – wyjaśnia ekspert z firmy LUMITEC z Krakowa.

Na co trzeba zwracać uwagę, projektując oświetlenie?

Samodzielne zaprojektowanie oświetlenia jest trudne i może wiązać się z popełnianiem wielu błędów. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, jest wyznaczenie głównych punktów świetlnych, czyli miejsc, w których umieszczone zostaną tradycyjne lampy sufitowe lub oświetlenie punktowe. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń z małymi oknami oraz przestrzeni, w której będziemy spędzali najwięcej czasu. Priorytetem jest tutaj część dzienna mieszkania, czyli salon, kuchnia i jadalnia. W tych pomieszczeniach trzeba zadbać także o zaprojektowanie uzupełniających główne źródło światła kinkietów. Warto poświęcić też uwagę łazience, w której zwykle nie ma dużych okien – tutaj kluczowe jest prawidłowe oświetlenie lustra. Nie mniej ważne jest oświetlenie w sypialni, gdzie powinien panować sprzyjający relaksowi nastrój.

Regulamin korzystania z serwisu