Oświetlenie sklepu – najlepsze pomysły

W przypadku sklepów oświetlenie odgrywa o wiele większą rolę niż się wielu osobom wydaje. Ma ono spory wpływ na budowanie atmosfery i oddziałuje na samopoczucie osób, które robią zakupy. Dzięki jego właściwościom można nawet optycznie modelować obraz oświetlanych elementów. Jakie oświetlenie LED zatem sprawdzi się w sklepie? Na co warto postawić?

Oświetlenie główne i pomocnicze

W sklepach wyróżnia się na ogół oświetlenie główne i pomocnicze. Obecnie coraz częściej rezygnuje się ze świetlówek i lamp halogenowych na rzecz opraw typu LED High-bay czy systemów opraw montowanych w sposób liniowy. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie poprawić widoczność na sporym obszarze magazynowym. Przekłada się to jednocześnie na spore oszczędności ze względu na długą żywotność światłe LED. Jednocześnie w przypadku świateł ledowych istnieje możliwość dopasowania efektu oświetlenia, oprawy posiadają bowiem możliwość dowolnego ustawienia kąta padania w określonym gradiencie. Dobry wybór profesjonalnego oświetlenia znajdziemy w ofercie takich firm, jak MTLed.

Oprawy liniowe

Oprawy LED liniowe świetnie sprawdzają się podczas oświetlania sklepów spożywczych, są bowiem w stanie pracować nawet w niskich temperaturach. Można je stosować nawet nisko nad stanowiskami ekspozycyjnymi. Dodatkowo istnieje możliwość ich montażu natynkowego lub naściennego. Podczas wybierania odpowiedniego oświetlenia ledowego do sklepu warto zwrócić uwagę na barwę światła, stopień oddawania barw czy stosunek do oświetlenia naturalnego. Natężenie światła zawsze powinno być zróżnicowane w  przypadku poszczególnych sektorów obsługi. W przeciwnym razie byłoby to sprzeczne ze strategią marketingową.

Jakie wybrać natężenie?

W praktyce w butikach stosuje się światło o natężeniu gradacyjnym do 150 lx. W supermarketach jest to natężenie od 500lx, a w przypadku witryn sklepowych nawet 3000 lx. Im bardziej światło LED jest naturalne, tym bardziej wpływa motywująco do robienia zakupów. Im cieplejsza jest barwa, tym wyższy jest poziom komfortu. To niezwykle ważne przede wszystkim  w przypadku oświetlania stref spożywczych. To za sprawą odpowiedniego oświetlenia można bowiem zwiększyć atrakcyjność pewnych produktów.  Lampy ledowe sprawdzają się tutaj doskonale. Nie trzeba przy tym stosować żadnych specjalnych filtrów. Dodatkowo warto pamiętać, że oświetlenie LED zaliczane jest do bardzo energooszczędnych, co oznacza znaczne oszczędności energii elektrycznej dla sklepu. Jednocześnie cechuje się znaczną żywotnością.

Regulamin korzystania z serwisu