google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html
Oświetlenie LED w domu

Oświetlenie LED w domu, a kwestia oszczędności

Czy wymiana zwykłych żarówek na oświetlenie ledowe naprawdę się opłaca? Zdania na ten temat są podzielone, tak jak różnią się doświadczenia osób, które eksperymentowały już z LED-ami. Wyjaśniamy, z czego wynikają negatywne opinie na temat żarówek LED i w jaki sposób ich używać, żeby rzeczywiście jak najszybciej odczuć oszczędności z ich stosowania.

Dlaczego LED-y pochłaniają mniej prądu?

Nie ulega wątpliwości, że lampy LED mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną od tradycyjnych żarówek. Po pierwsze, żarówki LED bardzo szybko rozświetlają się do pełniej jasności i nie pobierają przy tym więcej energii, jak ma to miejsce w przypadku żarówek Edisona. Po drugie, w trakcie świecenia nie wytwarzają ciepła, co oznacza, że cała energia wykorzystywana jest właśnie do wytwarzania światła. Mamy więc tutaj do czynienia z bardzo wysoką skutecznością. Wymiana zwykłej żarówki na ledową pozwala na ograniczenie kosztów oświetlenia o nawet 90%. Pod warunkiem, że dobierzemy właściwą żarówkę LED do jej planowanego sposobu i miejsca użytkowania. Większość negatywnych opinii na temat źródeł światła LED bierze się właśnie z błędów na etapie wyboru żarówki i wynikającego stąd rozczarowania jakością światła.

Jak wybrać żarówkę LED, żeby zaoszczędzić?

Najczęściej popełnianym błędem podczas zakupu żarówki LED jest kierowanie się przy wyborze jej mocą. Tymczasem to nie ilość watów przesądza o tym, jak będzie świecić żarówka LED. Szukając żarówki ledowej, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na strumień świetlny, wyrażany w lumenach. Im mocniejszego światła oczekujesz, tym więcej lumenów powinno mieć jego źródło. Żarówka LED o dużej mocy, ale małej ilości lumenów nie sprawdzi się jako główne źródło światła w pomieszczeniu, które będzie po prostu ciemne. Kolejna ważna kwestia to kąt padania światła. Do lampy sufitowej trzeba wybierać żarówki o szerokim kącie strumienia światła, w przeciwnym razie uzyskamy oświetlenie punktowe, które przeznaczone jest raczej do oświetlania blatów kuchennych itp. – wyjaśnia ekspert z firmy Berge.

Kiedy oświetlenie LED wchodziło na polski rynek, zakup takich żarówek wiązał się z dużym wydatkiem, a klienci musieli na słowo wierzyć zapewnieniom producentów, że taka inwestycja się zwróci. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Wzrost zainteresowania technologią LED sprawił, że ceny żarówek i lamp LED wyraźnie spadły. Za dobrą żarówkę ledową nie trzeba już płacić kilkadziesiąt, ale zaledwie kilka złotych. Oznacza to, że wymiana oświetlenia zwraca się już nie po roku czy dwóch, ale w ciągu kilku tygodni, maksymalnie miesięcy użytkowania. Na opłacalność stosowania oświetlenia LED wpływa jeszcze jedna sprawa, a mianowicie długa żywotność diod, która może osiągać od 30000 do nawet 50000 godzin. Oznacza to, że żarówka będzie świeciła z pełną mocą przez co najmniej 3 lata, przy czym kupując w dobrym sklepie oświetleniowym, na pierwsze dwa lata otrzymasz gwarancję.

Regulamin korzystania z serwisu