aranzacja wnetrza osweitlenie hurtownia elektryczna

Oświetlenie jako element aranżacji wnętrz

Aby wnętrze wyglądało spójnie, wszystkie jego elementy powinny ze sobą współgrać. Przy aranżacji pomieszczeń, zwykle największą uwagę przykłada się do elementów, które stanowią funkcjonalną formę. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nie tylko same meble czy dekoracje mogą nadawać pomieszczeniom unikatowego charakteru. Niezwykle istotne jest także dobranie właściwego oświetlenia. Odpowiednie światło nie tylko rozprasza ciemność, ale także wyraża pożądany styl wnętrza, zapewnia odpowiednią atmosferę oraz oddziałuje na samopoczucie. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele propozycji różnych modeli oświetlenia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jak przy pomocy oświetlenia aranżować wnętrza?

Aranżacja wnętrz – rodzaje oświetlenia

Obecnie na rynku znajdują się trzy najważniejsze typy oświetlenia. Pierwszym z nich jest oświetlenie ogólne, którego główną rolą jest zastąpienie światła dziennego w pomieszczeniach. Ma ono równomiernie rozświetlać wszystkie pomieszczenia. Oświetlenie ogólne dają m.in. żyrandole oraz lampy wiszące.

Drugi typ oświetlenia to oświetlenie dekoracyjne. Zaliczają się do niego reflektory, lampy na wysięgnikach, taśmy LED, oczka sufitowe. Ten typ oświetlenia ma głównie eksponować wybrane detale i wydobywać atuty wnętrza. Trzeci rodzaj oświetlenia to oświetlenie miejscowe, którego głównym zadaniem jest oświetlenie stref, w których wykonywane są dane czynności. Należą do niego np. lampy stojące i lampy stołowe.

Co można wyeksponować przy pomocy oświetlenia?

Barwa światła oraz ilość opraw powinny być dopasowane do funkcji pomieszczenia. W pomieszczeniach mieszkalnych dobrym rozwiązaniem będzie użycie barwy ciepłej, natomiast np. w biurze, lepsze będzie oświetlenie o chłodnej barwie, które działa pobudzająco.

Jak mówi jeden z pracowników firmy Econ z Sosnowca:

Oświetlenie pozwala na podkreślanie różnorodnych faktur wnętrza. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrza minimalistyczne. Dobre oświetlenie może podkreślić np. welur, który zmienia swój wygląd zależnie od światła. Innym przykładem mogą być płytki strukturalne.

Oświetlenie dekoracyjne

Główną rolą oświetlenia dekoracyjnego jest wyeksponowanie detali przedmiotów. Pozwala to na wyostrzenie największych atutów danej rzeczy. Jeśli w oświetleniu dekoracyjnym użyte jest kolorowe światło, może ono stanowić ozdobę samo w sobie. Oświetlenie dekoracyjne może nadawać niezwykły klimat i wywołać odpowiednią atmosferę. Zastosowanie światła jako dekoracji, sprawdzi się każdym pomieszczeniu.

Oświetlenie stanowi bardzo ważny element jeśli chodzi o zaaranżowanie wnętrza. Rodzaj wybranego oświetlenia, a także jego odpowiednie umiejscowienie, może niemal całkowici zmienić odbiór danego pomieszczenia.

Regulamin korzystania z serwisu