oświetlenie w domu

Oświetlenie dla domu. Kryteria wyboru

Światło elektryczne w domu nie tylko umożliwia nam aktywność po zmroku, ale tworzy atmosferę wnętrz. Na klimat w pomieszczeniach wpływa zarówno samo źródło światła, decydujące o jego mocy oraz barwie, jak i design opraw oświetleniowych, czyli po prostu wygląd lamp. Podpowiadamy, jakie kryteria warto brać pod uwagę podczas projektowania oświetlenia dla domu.

Funkcjonalność oświetlenia we wnętrzach

Podstawową kwestią podczas wyboru lamp do domu jest określenie potrzeb w poszczególnych pomieszczeniach. Oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a więc umożliwiać wykonywanie różnych czynności. Podstawowym elementem oświetleniowym w każdym wnętrzu jest z reguły źródło górne. Rodzaj oprawy wykorzystanej w tym charakterze również nie powinien być przypadkowy. W dużych pomieszczeniach, a więc przede wszystkim w pokojach dziennych i salonach sprawdzą się żyrandole, czyli sufitowe lampy wiszące. Do mniejszych, ciasnych pomieszczeń można wybrać plafony, lampy wpuszczane lub szynoprzewody oświetleniowe.

Te ostatnie sprawdzą się również jako oświetlenie punktowe, przydatne np. nad kuchennym blatem. Z kolei szukając wygodnej lampy do czytania w sypialni, warto zastanowić się nad zakupem kinkietu na wysięgniku, a jeśli mamy więcej miejsca, np. podłogowej lampy stojącej. Na szafce w sypialni można ustawić mniejszą lampkę stołową lub biurkową.

Bezpieczne oświetlenie dla twojego domu

Oprawy oświetleniowe należą do domowej instalacji elektrycznej, dlatego ich stosowanie wymaga ostrożności. Oczywiste jest, że największym zagrożeniem dla urządzeń elektrycznych jest woda, dlatego w pomieszczeniach szczególnie wilgotnych wskazane jest stosowanie lamp o odpowiednio wysokiej klasie szczelności. Wymagany stopień odporności lampy uzależniony jest też od miejsca planowanego montażu. Bezpośrednio nad wanną lub kabiną prysznicową można mocować lampy od IP 44 w górę. Źródła światła montowane w większej odległości od urządzeń sanitarnych, a więc np. kinkiety czy lampy nad lustro, powinny mieć szczelność na poziomie IP20.

Oświetlenie jako element dekoracyjny

Na sam koniec pozostawiliśmy najprzyjemniejsze kryterium wyboru oświetlenia, czyli estetykę. Wybierając lampy, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim własne upodobania oraz styl panujący we wnętrzach. Nie bez znaczenia jest też moda, która w dużym stopniu wpływa na asortyment sklepów oświetleniowych. Na szczęście najlepsze z nich oferują swoim klientom bogaty wybór, dzięki czemu każdy może znaleźć model idealny dla siebie – zaznacza nasz rozmówca z firmy Phenomena Light.

Podczas zakupu lamp do domu warto pamiętać o kosztach eksploatacji, a zatem wybierać oprawy przystosowane do współpracy z żarówkami energooszczędnymi lub świetlówkami LED. Aby lampy służyły długo i niezawodnie, wybieraj modele od renomowanych producentów.

Regulamin korzystania z serwisu