Oświetlenie basenowe – co wybrać

Budowa basenu to inwestycja wymagająca odpowiedniego przygotowania. Zaprojektować trzeba nie tylko kształt, rozmiar oraz rodzaj niecki i wykończenie basenu, ale także jego ewentualne zadaszenie oraz wyposażenie. Istotne znaczenie oprócz filtrów, pomp czy różnego rodzaju atrakcji ma tu oświetlenie, niezbędne na każdym basenie. Jakie wyróżniamy rodzaje oświetlenia basenowego i czym się kierować przy wyborze technologii?

Oświetlenie a rodzaj basenu

Oświetlenie basenu, umożliwiające korzystanie z tego miejsca bez względu na porę dnia, powinno być dostosowane do warunków, w jakich będzie eksploatowane. Wybierając oświetlenie powinniśmy wziąć pod uwagę, czy basen jest zadaszony, czy też znajduje się na otwartej przestrzeni, jaki ma rozmiar, kształt oraz przeznaczenie. O ile obiekty pływackie – duże i wykorzystywane do profesjonalnych celów – wymagają mocnego oświetlenia, to w obiektach prywatnych, które są mniejsze i służą głównie rekreacji, światło może być słabsze, a do tego np. różnokolorowe. Istotne znaczenie ma również technologia konstrukcji basenu. Do niecek betonowych wykorzystuje się specjalne lampy do zabudowy w ścianie. Z kolei lampy przeznaczone do basenów foliowanych posiadają specjalne kołnierze zaciskowe oraz dławiki umożliwiające wyprowadzenie przewodów. W basenie oświetla się nie tylko ściany, ale także schody oraz dno.

Oświetlenie LED do basenu

LED to prawdziwa rewolucja w dziedzinie oświetlenia, również basenowego. Diody tego typu są szczególnie cenione ze względu na niezwykły poziom energooszczędności, a także trwałość, żywotność i niezawodność. Idealnie sprawdzają się w basenach, zwłaszcza tych często użytkowanych po zmroku, gdzie szczególnie ważna jest oszczędność energii. Do wyboru są przy tym diody w szerokim przedziale temperatury i barw, dzięki czemu można zadbać nie tylko o doświetlenie, ale i dekorację basenu. Na rynku, np. w asortymencie firmy Wodex z Warszawy, której specjalnością jest budowa i sprzedaż basenów, dostępne są lampy diodowe, w tym również do basenów płytkowanych. Różnią się one liczbą diod i mogą emitować światło białe bądź o zmiennej kolorystyce. Zestaw lamp basenowych LED można wyposażyć w zasilacz, modulator, a także przyciski czy piloty sterujące.

Oświetlenie halogenowe

Drugim najpopularniejszych rodzajem oświetlenia basenowego są halogeny. Oświetlenie halogenowe zapewnia wysoką jakość światła i stanowi uniwersalne rozwiązanie do różnego rodzaju basenów, zarówno rekreacyjnych, jak i pływackich, zewnętrznych oraz wewnętrznych. Reflektory podwodne instaluje się na ścianach, ale też np. schodach basenowych. Wybierając oświetlenie basenowe warto zwrócić uwagę na różne kryteria, takie jak moc światła czy pobór energii. Dzięki temu zaprojektujemy funkcjonalny i energooszczędny basen.

Regulamin korzystania z serwisu