Oprawa halogenowa w wyposażeniu wnętrz

Szukając dyskretnego, a jednocześnie wydajnego sposobu na oświetlenie wnętrz, warto zwrócić uwagę na oprawy halogenowe do żarówek LED. Oprawki tego typu występują w różnych wersjach. Niektóre z nich przeznaczone są do montażu natynkowego, inne mogą być wpuszczane np. w podwieszany sufit. Stałe i ruchome, okrągłe i kwadratowe, dostępne w różnych kolorach oprawy halogenowe są niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz mieszkalnych i komercyjnych.

Oprawy halogenowe SPOT, czyli tzw. oczka, możemy spotkać właściwie wszędzie: w sklepach, biurach i prywatnych mieszkaniach. W zależności od sposobu rozmieszczenia ich na ścianach czy suficie mogą pełnić funkcję dekoracyjną, oświetlenia punktowego, a nawet głównego. Przyjrzyjmy się bliżej ich możliwościom.

Dyskretne i wygodne źródło światła

Klasyczne, wpuszczane w ścianę oprawy halogenowe doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym doświetleniu wnętrza, ale chcemy uniknąć nadmiernej ilości różnych elementów. Niewielkie oczka ukryte w tynku nie zwracają na siebie uwagi i nie przeszkadzają użytkownikom podczas poruszania się w pomieszczeniu. Co ważne, w każdym wnętrzu można umieścić praktycznie dowolną ilość takich oprawek, dzięki czemu instalacja jest na tyle wydajna, że może stanowić główne źródło światła.

W mieszkaniach prywatnych żarówki LED w małych oprawkach najczęściej wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach, gdzie szczególnie ważna jest funkcjonalność przestrzeni. Jednocześnie właśnie w tych pomieszczeniach panują specyficzne warunki podwyższonej wilgotności i temperatury, toteż wskazane jest stosowanie opraw hermetycznych. Większe oprawy hermetyczne nadają się również do zastosowań komercyjnych – mogą oświetlać wnętrza hal przemysłowych, basenów, ośrodków SPA itd.

Natynkowe oprawy halogenowe

Oprócz maleńkich oczek wpuszczanych na rynku dostępne są również natynkowe oprawy halogenowe. Występują one w wersjach ruchomych i stałych. Pierwsze z nich swoim kształtem zazwyczaj przypominają reflektory i wykorzystywane są np. w galeriach sztuki do punktowego podświetlania prac plastycznych, ale też w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych, gdzie możliwość regulowania kierunku światła pozwala uwydatnić najpiękniejsze elementy wystroju (np. podwójna oprawa ARLES producenta KOBI).

Stałe oprawy natynkowe przybierają nowoczesne, bardzo surowe kształty, co czyni z nich rozwiązanie idealne do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym i industrialnym. Świetnym przykładem mogą być natynkowe oprawy z serii Beton&Drewno producenta KOBI.

Stosunkowo najrzadziej spotykanym rozwiązaniem są wiszące oprawy halogenowe, jednak również takie produkty znajdziemy w ofercie firmy KOLORENO. Proste w formie, eleganckie, przystosowane do pracy z oszczędnymi żarówkami LED – takie oryginalne oprawy zdobią najbardziej reprezentatywne, luksusowe wnętrza nowoczesne. Wysokiej jakości rozwiązania tego typu na rynek polski dostarcza producent SOLLUX (np. seria QUAD).

Regulamin korzystania z serwisu