zalety okien drewnianych i PCV

Okna drewniane czy z PCV – które wybrać?

Nie sposób wyobrazić sobie mieszkanie lub dom, które pozbawione byłoby okien. Planując zakup tych elementów, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, z jakiego materiału mają one zostać wykonane. Na rynku prym wiodą okna z PCV, choć wiele osób docenia również stolarkę wykonaną z drewna. Która opcja sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku? Oto krótkie porównanie zalet i wad obu materiałów.

Zalety i wady PCV

PCV, czyli polichlorek winylu to obecnie zdecydowanie najpopularniejszy materiał do produkcji stolarki okiennej. Na polskim rynku ponad 70% okien to właśnie okna wytwarzane z PCV. Nie ulega wątpliwości, że za takim sukcesem stoi przede wszystkim niska cena – PCV jest nie tylko materiałem tanim, ale również bardzo prostym w obróbce, dlatego produkcja okien jest również tania i nie wymaga zaawansowanego procesu technologicznego. Nie należy jednak myśleć, że niska cena to jedyny atut PCV. Posiada on również wiele innych zalet, między innymi bardzo wysoką odporność na wszelkiego rodzaju czynniki środowiskowe (wilgoć, promieniowane słoneczne, czynniki biologiczne takie jak rozwój pleśni czy grzybów) wytrzymałość mechaniczną oraz lekkość, powodującą, że okna są bardzo łatwe w montażu. Ponadto, jak podkreśla wielu fachowców, okna z PCV wykazują się bardzo długą żywotności i przy odpowiednim traktowaniu mogą z powodzeniem służyć nam przez nawet kilka dekad. A zadbać o nie nietrudno – jedyne, czego potrzeba to czyszczenie przy pomocy delikatnych detergentów raz na jakiś czas. Czy okna PCV mają jednak jakieś wady? Ich głównym minusem jest stosunkowo wysoki współczynnik przepuszczalności ciepła – pod tym względem ustępują oknom drewnianym. Ponadto są one dużo mniej estetyczne. Co prawda możemy zamówić okna barwione lub pokryte okleiną, imitującą inne materiały – w tym drewno – jednak nie jest to to samo, co naturalny surowiec.

Zalety i wady drewna

Drewno to materiał obecny w sztuce budowlanej od tysiącleci – obecnie głównym produktem z niego uzyskiwanym jest stolarka okienna. Mimo to okna drewniane to zaledwie 30% całego rynku. Znowu duży wpływ na to ma czynnik ekonomiczny, czyli dużo wyższa cena takich okien w porównaniu do PCV. Ponadto okna drewniane pochłaniają pewne koszty już po zamontowaniu – chodzi tutaj o pielęgnację, która jest dużo bardziej skomplikowana niż w przypadku okien PCV. Okna drewniane nie tylko powinno się regularnie myć, ale również co kilka lat należy je na nowo zakonserwować w celu ochrony przed pleśnią i grzybem. Z drugiej strony okna drewniane mają wiele istotnych zalety – przede wszystkim wykazują mniejszy współczynnik przenikalności ciepła, co znaczy, że mniej energii cieplnej jest w stanie przedostać się przez nie na zewnątrz. Mniejsze straty ciepła to z kolei niższe rachunki za ogrzewanie. Okna drewniane to idealny wybór do domów ekologicznych i pasywnych. Ponadto okna drewniane lepiej prezentują się w niemal każdym wnętrzu – zarówno tym klasycznym, jak i nowoczesnym oraz są ozdobą elewacji domu.

Gdzie kupić okna?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy okna z PCV czy drewniane, powinniśmy postawić na sprawdzonego dostawcę, takiego jak salon Domega. W jego ofercie znajdziemy szeroki wybór produktów od najlepszych marek.

Regulamin korzystania z serwisu