Kryteria wyboru domowego oświetlenia

Światło jest nam niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Czasy, kiedy rozświetlaliśmy ciemność nocy za pomocą żywego ognia minęły już bezpowrotnie – obecnie mamy do wyboru znacznie więcej bardziej efektywnych rozwiązań. Które z nich wybrać do naszego domu? Które spisze się najlepiej? Na jakie kwestie powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Źródło światła

Na oświetlenie naszego domu składają się dwa elementy: źródła światła oraz oprawy. Zacznijmy od tych pierwszych, gdyż stanowią one element ważniejszy. Potocznie nazywa się je żarówkami, choć nie jest to określenie do końca poprawne. Słowo żarówka pochodzi od wycofywanej dziś z użytku technologii lamp z żarnikiem wolframowym. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się lampy LED, w których rolę żarnika pełnią diody elektroluminescencyjne. Zainteresowanie nimi wynika między innymi z bardzo długiej żywotności i wydajności w przetwarzaniu prądu elektrycznego – dzięki temu LED-y pozwalają nam znacząco obniżyć koszt oświetlenie domu. Jak wybrać odpowiednie lampy do naszego domu? Wiele osób przyzwyczajonych jest do tego, że wyznacznikiem ilości światła jest moc wyrażania w watach. Zasada ta nie ma przełożenia na lampy LED, które nawet posiadając mniejszą moc potrafią dać bardzo dużo światła. Głównym kryterium jest ilość lumenów, czyli jednostek wyrażających wielkość strumienia światła emitowanego przez lampę. Im więcej lumenów, tym jaśniej świeci lampa. Kolejnym ważnym parametrem jest temperatura barwowa emitowanego światła.

Temperatura barwowa ma znaczenia dla naszego poczucia komfortu oraz zachowania zdrowego rytmu dobowego – mówi specjalista firmy Skonieczni24.plŚwiatło słoneczne w środku dnia posiada temperaturę od 5000 do 6500 Kelwinów, przy takim świetle stajemy się najbardziej pobudzeni. Dlatego w pomieszczeniach, w których pracujemy, w domowym gabinecie najlepiej spiszą się lampy o takiej właśnie temperaturze. Do pomieszczeń, w których chcemy się zrelaksować, np. w salonie czy sypialni zalecane będą lampy emitujące światło o temperaturze niższej, około 3000 K.

Ponadto warto zwrócić uwagę na współczynnik CRI – im jest on wyższy, tym lepiej światło lampy odwzorowuje kolory otoczenia. Maksymalność warto CRI wynosi 100, nie powinna ona być jednak niższa niż 80.

Oprawy oświetleniowe

Kolejnym etapem jest dobór opraw oświetleniowych. Większość osób kieruje się wyłącznie estetyką, która choć ważna, nie powinna być najważniejsza. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy oprawa spełni swoje zadanie w danym pomieszczeniu. W łazienkach, gdzie potrzeba dużej ilości równomiernie rozchodzącego się, rozproszonego światła, raczej nie spisze się żyrandol, który ze względu na swoją konstrukcję tłumi i kieruje światło w określone punkty – znacznie lepszym wyborem będzie zwykły plafon z mlecznego szkła, plus do tego oświetlenie punktowe nad lustrem. Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest rodzaj oprawy. Każda z nich w inny sposób rozprowadza światło. Oprawy punktowe kierują intensywny strumień światła na dany obszar – przydatne są między innymi w kuchniach. Kinkiety z kolei montowane są na ścianach, przez co połowa emitowanego światła musi się od tej powierzchni odbić. Dzięki temu staje się ono rozproszone, mniej ostre, idealnie nadaje się do wprowadzenia przytulnego klimatu.

Regulamin korzystania z serwisu