Jakie korzyści daje zastosowanie odbłyśników w akwarium?

Sporo hodowców roślin akwariowych nie zdaje sobie sprawy z mocy, jaką dysponują odbłyśniki. Jeżeli posiadamy akwarium z pokrywą wyposażoną w pojedynczą belkę oświetleniową, a dołożenie kolejnej nie jest możliwe, instalacja odbłyśnika na świetlówki stanowi najrozsądniejsze rozwiązanie. Dzięki niemu, w szybki i mało kosztowny sposób zwiększymy ilość światła w akwarium, co pozytywnie wpłynie na pielęgnację roślin.

Odbłyśniki w praktyce. Jak to właściwie działa?

Odbłyśniki do świetlówek akwariowych pozwalają na znaczące zmniejszenie strat światła, wynikających z rozproszenia go wewnątrz pokrywy. Główną rolą odbłyśnika jest skupienie światła emitowanego przez świetlówkę i skierowanie go do wnętrza akwarium. Porównując dwa akwaria – jedno oświetlone świetlówkami z odbłyśnikiem i drugie oświetlone samymi świetlówkami  różnica jest widoczna gołym okiem. To pierwsze wygląda o wiele jaśniej, dzięki korzystniejszemu odbijaniu światła w kierunku tafli wody – tłumaczy Aleksander Warwocki właściciel sklepu internetowego AQUA-LIGHT, zajmującego się sprzedażą profesjonalnego oświetlenia akwarystycznego, w tym między innymi odbłyśników.

Drogocenne światło. Z korzyścią dla roślin.

Zainwestowanie w odbłyśnik ma sens zwłaszcza wtedy, gdy zajmujemy się hodowlą okazałych gatunków roślin wodnych. Odbłyśnik jest reflektorem równomiernie rozprowadzającym światło. Zastosowanie odbłyśnika zwiększa skuteczność odbicia światła nawet o kilkadziesiąt procent, co przekłada się w bezpośredni sposób na kondycję roślin. W szybkim tempie zauważamy poprawę ich wyglądu oraz znaczny wzrost. Warto przy tym podkreślić, że odbłyśniki nie tylko zwiększają skuteczność doświetlania wnętrza akwarium, ale też stwarzają bardziej równomierny rozkład światła. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z nierównomiernym wzrostem pielęgnowanych przez nas roślin. Trzeba też zaznaczyć, że podczas podnoszenia pokrywy np. do karmienia rybek, nie zostaniemy oślepieni przez świetlówki.

Mądry wybór. Gdzie nabyć odbłyśnik?

Najprostszy odbłyśnik do świetlówki można wykonać na własną rękę. Oczywiście o wiele rozsądniej zainwestować w produkt fabrycznie wykonany i pochodzący ze sklepu branżowego specjalizującego się w oświetleniu akwarystycznym, na przykład internetowego (dobrym wyborem okaże się wspomniany już przez nas AQUA-LIGHT). Profesjonalne odbłyśniki są dość tanie. Przeważnie wykonuje się je z blachy aluminiowej, anodyzowanej, wysokopolerowanej. Może być symetryczny lub asymetryczny o kształcie paraboliczym (U) lub prostym (V). W komplecie z odbłyśnikiem dostarczane są też specjalne uchwyty ze śrubkami, które ułatwiają mocowanie świetlówki lub montaż układu świetlówka-odbłyśnik do podłoża. Takie rozwiązanie zdaje egzamin przede wszystkim przy wykorzystywaniu oprawek bryzgoszczelnych do świetlówek, które nie są mocowane do pokrywy akwarystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu