wymiana żarówki

Jak wymienić żarówkę?

Wielu osobom odpowiedź na postawione w tytule pytanie wydaje się niezwykle prosta. Cóż trudnego może być w wymianie żarówki? Otóż nie jest to bardzo skomplikowana czynność, jednak bywa niebezpieczna. Zbyt dużo osób nie przestrzega podstawowych zasad BHP podczas jej wykonywania. Niektórzy są nawet tak odważni, że robią to przy włączonym świetle. Dzisiaj więc parę słów o tym, jak bezpiecznie wymienić żarówkę.

Jak bezpiecznie wymienić żarówkę?

To zadanie wydaje się wręcz banalne. Jednak próby jego wykonania już niejednokrotnie były przyczyną wypadków, a nawet pożarów. Jeśli więc chcesz tego uniknąć, zwróć uwagę na kilka niezbędnych zasad.

Przede wszystkim, pamiętaj o wyłączonych bezpiecznikach. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo i innych osób, które się znajdują w budynku. Po drugie zawsze dokładnie wytrzyj ręce przed wymianą żarówki. Jak mówi specjalista z No Problem w Lublinie, warto założyć gumowe rękawiczki, które będą doskonałą izolacją.

Nie zapominaj także o stabilnym podwyższeniu. Najbardziej chwiejące się krzesło w domu nie będzie trafnym wyborem. Postaw na solidne podłoże, dodatkowo ktoś może Cię jeszcze asekurować.

Warto też wspomnieć o zasadach wymiany żarówki halogenowej. Jako że rozgrzewa się i stygnie dłużej niż tradycyjna, przed jej usunięciem musisz poczekać, aż będzie całkowicie zimna. Czasami wyjęcie jej nie jest wcale takie proste, ponieważ żarówki tego typu mają różne gwinty. Jeśli masz do czynienia z gniazdem GU10, przekręć ją lekko w lewo i pociągnij do siebie. Jeśli jest zbyt „schowana”, możesz do tego użyć przyssawek. Zaś w przypadku drucianych zabezpieczeń musisz je lekko „odpiąć” i potem wyjąć żarówkę.

Pamiętaj też, by nie utłuścić jej przy wkładaniu. Przez różnicę temperatur czystego szkła obudowy względem powierzchni natłuszczonej może dojść nawet do wybuchu. Co ciekawe, wiele firm, które świadczą usługi remontowo-budowlane, zajmuje się elektryką i wymianą żarówek, więc warto skorzystać z ich pomocy. Jest to szczególnie przydatne, kiedy masz jakiekolwiek obawy dotyczące swoich umiejętności, bezpieczeństwa czy innych kwestii.

Przepisy dotyczące wymiany żarówek

Warto również wspomnieć o przepisach, które regulują wymianę żarówek w lampach. Niektórych może to dziwić, że istnieją, jednak specjaliści od spraw BHP dzielą się nimi, szczególnie w miejscach pracy. Chociaż nikt nie musi do tego mieć specjalnych kwalifikacji, wymiana żarówek jest możliwa, gdy:

  • czynność nie wymaga dostępu do obwodów elektrycznych,
  • dobrana żarówka nie spowoduje zmiany parametrów obwodu elektrycznego,
  • nowa żarówka będzie miała takie same parametry lub możliwe wskazane przez producenta lampy,
  • będzie ona dawała gwarancję bezpiecznego działania.

Pamiętaj też, aby zawsze wyrzucać zużyte żarówki w przeznaczone do tego miejsca. Zwykły kosz nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele placówek ma specjalne pojemniki na elektrośmieci. Możesz je spotkać np. w galeriach czy sklepach elektrycznych.

Regulamin korzystania z serwisu