żarówka energooszczędna

Jak wybrać energooszczędną żarówkę?

Żarówki energooszczędne zastąpiły tradycyjne żarówki wolframowe, które były dostępne w sprzedaży do 2012 roku. Jedną z korzyści tego stanu rzeczy jest mniejsza strata energii – w żarówkach starego typu jedynie 5% pobieranej energii była przetwarzana na światło, a reszta stanowiła straty cieplne. Obecnie wybierając żarówkę, wciąż posługujemy się modelami tradycyjnymi, co niekoniecznie jest dobrym sposobem.

Moc żarówek energooszczędnych

Na początek warto uświadomić sobie fakt, że moc żarówek energooszczędnych zawsze będzie mniejsza od mocy żarówek tradycyjnych, przy czym nie oznacza to, że nowoczesna świetlówka będzie dawać mniej światła. Większa efektywność to mniejsze zużycie prądu i porównywalne efekty świetlne. Co więcej, żarówki energooszczędne mniej się nagrzewają, a zatem możemy je używać dłużej. Wybierając moc żarówki energooszczędnej, najlepiej jest posłużyć się skalą 1:5, co oznacza, że moc 25 W osiągana przez żarówkę wolframową odpowiada 5 W żarówki energooszczędnej.

Kolejna ważna kwestia, to dobór odpowiedniej żarówki do rodzaju pomieszczenia. Jeśli lampa jest głównym źródłem oświetlenia, to należy zamontować żarówkę o mocy nie mniejszej niż 60 W. Jeśli natomiast szukamy żarówki do dodatkowego oświetlenia, na przykład kinkietu lub lampek nocnych, to wystarczająca będzie moc około 20 W. Do lampki nad lustrem w łazience wystarczy 30 W, a do oświetlenia głównego potrzeba co najmniej 50 W. Różne rodzaje żarówek kupić można w internetowej hurtowni instalacyjnej SWATT.

Jak dobrać gwint żarówki energooszczędnej?

Gwint to trzonek żarówki, czyli element, który musi być dopasowany do rodzaju lampy. Co do zasady, najczęściej wykorzystywane w różnego typu oświetleniach są żarówki E27 z dużym gwintem oraz E14 o okrągłym gwincie ze średnicą 14 mm. Żarówki E14 pasują do lampek nocnych i biurkowych.

Osobną kategorię stanowią gwinty sygnowane literą G, gdzie podawany jest rozstaw styków. Na przykład żarówka G10 ma rozstaw o szerokości 10 mm i jest używana najczęściej w lampkach punktowych.

Temperatura barwowa i napięcie pracy

Kupując żarówkę, warto zwrócić uwagę na nominalną temperaturę barwową. Klasyczne żarówki emitowały barwę białą ciepłą, natomiast nowoczesne żarówki energooszczędne mogą emitować także światło neutralne oraz zimne. Ciepłe barwy mieszczą się w zakresie od 2700 do 3500 K, neutralne od 3800 do 5000 K a kolor światła naturalnego to przedział od 5000 do 6500 K.

Ostatnim parametrem jest napięcie pracy – do wyboru mamy 12 V i 230 V, przy czym ten pierwszy rodzaj zwykle stosuje się w miejscach o zwiększonym ryzyku porażenia prądem.

Regulamin korzystania z serwisu