świetlówka

Jak wybierać świetlówki?

Każdy specjalista, który zajmuje się elektryką, z pewnością doradziłby nam, by przy wyborze świetlówek unikać tych, które sprowadzane są z Dalekiego Wschodu – są to produkty tańsze, jednak ich jakość jest adekwatna do ceny. Jest także nierówna, co oznacza, że możemy trafić na lepsze egzemplarze, jednak jest ich zdecydowanie mniej. Co warto wiedzieć na temat właściwego wyboru świetlówek?

Uważajmy na zawyżanie mocy

Rzeczywiste parametry bardzo tanich świetlówek bardzo często odbiegają od deklarowanych. Wśród takich świetlówek możemy trafić na produkty, przy których moc została nawet dwukrotnie zawyżona. Dotyczy to wspomnianych we wstępie produktów sprowadzanych z Dalekiego Wschodu, czyli między innymi świetlówek, które oferują nam supermarkety pod swoimi własnymi markami – niestety, sporo z nich to produkty kiepskiej jakości. Co zatem powinniśmy wybierać? Oczywiście najbezpieczniejszy wybór to świetlówki, które oferują nam znani i sprawdzeni producenci. Te marki nie mogą sobie pozwolić na wypuszczenie do sprzedaży produktów wadliwych, które pozycję marki mogłyby łatwo osłabić.

Parametry dobrej świetlówki

Jeśli zależy nam na świetlówkach dobrej jakości, powinniśmy wybierać te, które mają statecznik elektryczny – mówi nam przedstawiciel firmy Elektrotek z siedzibą główną w Opolu.

Powinna nas także interesować trwałość, która musi przekraczać 10 000 h. Kiedy decydujemy się na wymianę żarówek na świetlówki, powinniśmy kupić takie, których strumień świetlny (moc) będzie wyższa, czyli jeśli na przykład używaliśmy żarówek 50 W, w to miejsce kupmy świetlówkę, która odpowiada 75 W. Dlaczego? Ponieważ według przeprowadzonych badań światło świetlówek o teoretycznie identycznym natężeniu odbieramy o 1/4 mniej intensywnie niż światło pochodzące z żarówek.

Różnice między żarówką a świetlówką

Subiektywnie mniej intensywny odbiór światła pochodzącego ze świetlówki to nie jedyna różnica. Warto dodać, że żarówki zapalają się od razu i niemalże natychmiast osiągają pełną jasność. Świetlówki natomiast zaczynają świecić nawet po kilku sekundach. Według obowiązującego prawa na opakowaniu świetlówki musi znaleźć się czas osiągnięcia 60% pełnej jasności świetlówki. Ile to trwa? Średnio od 20 sekund aż do 2 minut. Warto to sprawdzić, zanim dokonamy zakupu. Co jeszcze sprawdzić? Jaka jest temperatura barwowa świetlówki. Określa ona, w jaki sposób postrzegamy światło. To, które pochodzi z żarówki, kojarzymy zwykle z barwą ciepłą. Do domu warto więc wybierać świetlówki o barwie ciepło-białej (2700-3000 kelwinów), ponieważ to światło, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Natomiast jeśli zależy nam na barwie chłodno-białej (na przykład do biura, gdzie takie światło ułatwia nam koncentrację), wybierajmy świetlówki 5000-6500 kelwinów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu