oświetlenie LED

Ile można oszczędzić, decydując się na oświetlenie LED?

W dzisiejszych czasach można zauważyć dynamiczny wzrost cen. Zarówno podstawowe produkty spożywcze, jak i koszt energii jest wyższy. Dlatego coraz więcej Polaków poszukuje ekonomicznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu wydatków. Warto wtedy pamiętać o energooszczędnych sprzętach i żarówkach. Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić dzięki oświetleniu LED.

Jak działa oświetlenie LED?

Choć żarówka LED w teorii spełnia tę samą funkcję co tradycyjne lampy żarowe czy halogenowe, to ma inne właściwości. Przede wszystkim oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne. Jak to możliwe? Otóż takie żarówki działają dzięki zastosowaniu diody elektroluminescencyjnej. W takim oświetleniu nie dochodzi do nagrzewania się jak w tradycyjnej żarówce. Dioda LED wykorzystuje energię elektryczną do wytworzenia luminescencji, czyli światła. Liczba diod w żarówce może się różnić w zależności od modelu i mocy. Światła LED w porównaniu do innych żarówek:

  • pobierają mniej energii elektrycznej,
  • bardzo szybko uzyskują pełną moc oświetlenia,
  • mają długą żywotność od 15 000 do nawet 50 000 godzin,
  • w trakcie uruchomienia zużywają mniejszą ilość prądu.

Dzięki temu stosując żarówki LED w domu czy w biurze, można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Takie oświetlenie charakteryzuje się dłuższą żywotnością, więc rzadziej trzeba wymieniać zużytą żarówkę na nową. Elementy oświetlenia LED można kupić w specjalistycznych sklepach, takich jak hurtownia elektryczna ALGRA-KRÓL w Bydgoszczy.

Żarówki LED a ekologia

Warto wiedzieć, że zastosowanie oświetlenia LED to rozwiązanie nie tylko przyjazne domowemu budżetowi, ale również środowisku naturalnemu. Żarówki LED ze względu na swoją długą trwałość nie wymagają tak częstej wymiany, dzięki czemu można zmniejszyć ilość generowanych elektroodpadów. Ponadto żarówki nie mają w swojej budowie niebezpiecznych metali, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Warto również wiedzieć, że zużyte świetlówki LED mogą zostać poddane recyklingowi, w ramach którego można odzyskać np. aluminium.

Gdzie można zastosować oświetlenie LED?

Żarówki LED są nie tylko ergonomiczne i ekologiczne, ale również uniwersalne. Można je zastosować:

  • w pomieszczeniach,
  • w kuchni czy łazience, gdyż są odporne na wilgotność,
  • jako oświetlenie zewnętrzne,
  • w budynkach przemysłowych i komercyjnych.

W zależności od preferencji należy wybrać chłodną lub ciepłą barwę żarówki, a niektóre z nich mogą świecić na różne kolory. Oświetlenie LED to korzystny wybór.

Regulamin korzystania z serwisu