Cechy dobrego oświetlenia wewnętrznego

Jeśli chodzi o komfort przebywania w danym pomieszczeniu, jedną z podstawowych kwestii jest oświetlenie. Dobierając odpowiednie źródła światła możemy sprawić, że wnętrze stanie się bardziej funkcjonalnej, bardziej komfortowe i estetyczne. Oczywiście, duże znaczenie mają nasze indywidualne preferencje w stosunku do oświetlenia, wymienić można jednak kilka cech, które powinno ono posiadać by spełniać swoje funkcje.

Natężenie światła

Nazywane jest również gęstością strumienia świetlnego, który pada na daną powierzchnię. Czynnik ten wyrażany jest w luksach (lx) – jeden luks to lumen (jednostka miary strumienia świetlnego) padający na metr kwadratowy powierzchni. Im większe natężenie światła, tym lepsze warunki dla widzenia. Przykładowo do rozpoznawania twarzy potrzebne jest natężenie o wartości około 20 lx, podczas gdy do precyzyjnych prac ręcznych powinno ono wynosić – zgodnie z polskimi normami – aż 1000 lx. Dobór natężenia światła w dużej mierze zależy od charakteru wnętrza – w sypialni zapotrzebowanie na luksy będzie mniejsze, niż w kuchni. Do uzyskania optymalnego dla danego wnętrza natężenie światła istotne są jednak nie tylko same luksy, ale również wysokość, na jakiej oświetlenie zostanie zamontowane.

Temperatura barwowa

To bardzo istotny z punktu widzenia komfortu czynnik. Temperaturą barwową nazywamy obiektywną miarę wrażenia barwy danego źródła światła. Wyrażana jest ona za pomocą kelwinów (K) – im więcej kelwinów, tym „zimniejsze” wydaje się światło. Przykładowo płomień świecy ma temperaturę barwową na poziomie około 1800 K – światło słoneczne w południe to około 6500 K. Jakie ma to znaczenie?

Barwa światła ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz poziom aktywności – wyjaśnia specjalista firmy AuroraIm wyższa temperatura barwowa danego źródła światła, tym jesteśmy w jego otoczeniu bardziej aktywni i pobudzeni, spadek temperatury powoduje, że czujemy się bardziej rozluźnieni, spokojniejsi. Dlatego w sypialni powinniśmy stosować oświetlenie o niższej temperaturze barwowej, niż w gabinecie. Temperatura barwowa powinna być również skorelowana z natężeniem światła – przy niskim natężeniu stosujemy również niskie temperatury.

Współczynnik oddania barw

CRI (Color Rendering Index) określa, w jakim stopniu źródło światła odzwierciedla naturalne barwy obiektów, widzialne w świetle słonecznym. Współczynnik ten wyrażany jest w stu stopniowej skali – im większe CRI danego źródła światła, tym lepiej dostrzegamy w nim barwy przedmiotów. Parametr ten jest istotny we wnętrzach, w których eksponujemy dekoracje, np. obrazy.

Równomierność oświetlenia

Uzależniona jest od rozlokowania źródeł światła, ich ilości oraz zdolności do kierowania strumieniem światła. W pomieszczeniach, w których wykonujemy prace, np. w kuchni lub gabinecie parametr ten jest szczególnie ważny.

Modelowanie

Czyli podkreślanie za pomocą światłą kształtu przestrzeni oraz znajdujących się w nim brył. Uzależnione jest od natężenie światła oraz jego ukierunkowania. Parametr ten ma znaczenie ze względów estetycznych, pozwala eksponować wnętrza i poprawiać ich wygląd.

Regulamin korzystania z serwisu