recykling mebli

Jak zutylizować meble?

Choć meble to zwykle sprzęty o wieloletnim terminie użyteczności, w każdym domu i biurze kiedyś przyjdzie czas, żeby wymienić stare rzeczy na nowe. Okazać się wtedy może, że nie wiadomo co zrobić z używanymi meblami. Sprzedać, oddać? A może wyrzucić? Często ta ostatnia opcja jest jedynym rozsądnym wyjściem. Sprawdźmy, jak należy utylizować stare, niepotrzebne meble.

Meble wyrzucone na śmietnik

Wciąż dość często praktyką wśród właścicieli domów i mieszkań jest wystawianie starych mebli na śmietnik, w przekonaniu, że ktoś zrobi z nimi porządek – że zabierze je zakład wywozu śmieci bądź komuś się przydadzą. Należy mieć świadomość, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem i za wystawianie mebli obok miejsca, gdzie składowane są inne odpady grozi nam mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Wywóz mebli wielkogabarytowych

Dlaczego stare, zużyte meble nie powinny być wyrzucane wraz z innymi śmieciami? Ponieważ przepisy określają je jakoś odpady wielkogabarytowe, które powinny być składowane w odpowiednio do tego przygotowywanych kontenerach. Kontenery takie są wystawiane co jakiś czas na osiedlach i usuwane zwykle po upływie trzech dni, chyba że zapełnią się szybciej. Wystarczy sprawdzić, kiedy w najbliższym czasie zostanie wystawiony kontener na odpady wielkogabarytowe i umieścić w nim nasze meble. Alternatywą jest samodzielne wywiezienie mebli do punktu zajmującego się recyklingiem tego typu odpadów

Zamówienie wywozu

Czasem jednak nie jesteśmy w stanie sami pozbyć się mebli, których jest po prostu zbyt dużo, byśmy mogli je wynieść bądź przetransportować. W tej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy KN Meble, specjalizującej się w recyklingu zużytych mebli. Wystarczy skontaktować się z firmą i umówić na odbiór mebli w konkretnym terminie – pracownicy zajmą się załadunkiem starych mebli i wywiozą je do punktu recyklingu, zaś my otrzymamy dokument potwierdzający, że nasze stare meble zostały poddane prawidłowej utylizacji.

Jakie meble nadają się do utylizacji?

Firmy zajmujące się utylizacją przyjmują wszelkiego rodzaju meble biurowe, domowe oraz elementy wyposażenia lokali użytkowych, szkół, laboratoriów. Do najczęściej wywożonych należą biurka, stoły, szafy i szafki, regały, panele, krzesła i fotele obrotowe, kanapy. Poza nimi przyjmowane są również inne elementy wystroju, np. żaluzje i wykładziny.

Co dzieje się z meblami po wyrzuceniu?

Oddane do utylizacji meble zostają w pierwszej kolejności rozebrane na części. Później części te są segregowane pod kątem materiałów z jakich zostały wykonane – elementy drewniane są oddzielane od szkła, metali, tworzyw sztucznych etc. Tak uzyskane surowce wtórne poddawane są recyklingowi i sprzedawane jako materiał do produkcji.

Regulamin korzystania z serwisu