Okładzina ścienna HPL

Gdzie i kiedy warto zdecydować się na okładziny ścienne HPL?

Okładziny ścienne HPL to nowoczesne materiały wykończeniowe coraz chętniej stosowane przez projektantów we wnętrzach budynków i mieszkaniach. Nadają się do pokrywania nimi całych powierzchni ścian czy sufitów, innych elementów konstrukcyjnych czy wykorzystania w celach dekoracyjnych. Ze względu na liczne zalety, chętnie są stosowane jako zewnętrzna warstwa na korytarzach czy salach w częściach wspólnych obiektów użyteczności publicznej.

HPL to produkt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem architektów wnętrz, administratorów budynków i właścicieli mieszkań. Oferowany jest w formie płyt, okładzin lub oklein, które charakteryzują się wspólnymi zaletami – są całkowicie odporne na działanie wody i wilgoci, mają wyjątkową trwałość i niespotykaną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Osiągają wysoką wytrzymałość, mimo że są równocześnie giętkie, a cienkie okleiny można nawet zwijać w arkusze.

– Płyty HPL w pierwszej kolejności zostały wykorzystane do tworzenia zabudowy w miejscach o podwyższonej wilgotności lub narażonych na stały kontakt z wodą – mówi specjalista z firmy Sanipol, specjalizującej się w projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji do toalet, umywalni czy szatni w budynkach publicznych. – Obecnie ten materiał spotyka się już w prawie wszystkich nowych pomieszczeniach sanitarnych w centrach handlowych, biurowcach czy na dworcach. Jednak gdy okazało się, że powstają z niego estetyczne, ciekawie zaprojektowane wnętrza, doszło jeszcze zainteresowanie cieńszymi wersjami tego produktu: okładzinami ściennymi i okleinami.

Ochrona powierzchni okładzinami z HPL

Okładziny ścienne HPL są wytwarzane w płytach o różnych rozmiarach. Proces powstawania wygląda tak samo jak produkcja płyt wykorzystywanych do zabudowy w toaletach – surowcami są warstwy papieru zatopionego w termoutwardzalnych żywicach syntetycznych, które formowane są w wysokiej temperaturze pod dużym ciśnieniem. Żywice są idealnie przezroczyste, dlatego zewnętrzne warstwy zatopionego w nich papieru pełnią role dekoracyjne. Okładziny są zdecydowanie cieńsze od płyt, a ich grubość wynosi zaledwie kilka milimetrów. To za mało, aby wykorzystywać je jako elementy konstrukcyjne.

Stosuje się je za to przede wszystkim do obudowy ścian i sufitów jako warstwa ochronna oraz dekoracyjna. Arkusze najczęściej przytwierdza się do profili aluminiowych lub drewnianych, które mocowane są do murów – nawet jeśli te są nierówne lub złej jakości. Okładziny można do stelażu przykleić lub przymocować wkrętami czy nitami wprowadzanymi przez nawiercone otwory. Ten drugi sposób zalecany jest, gdy pod okładziną ukryta będzie instalacja, zawory czy elementy, do których trzeba zachować dostęp. Między murem a warstwą zewnętrzną można umieścić izolację termiczną lub akustyczną, ale nie jest to konieczne.

Wykończone tym materiałem ściany są łatwe do utrzymania w czystości i można je myć wodą z detergentami. Mają idealnie gładką powierzchnię, z której łatwo usuwa się zabrudzenia, a nawet graffiti. Są także wyjątkowo odporne na zadrapania, zarysowania, a nawet jeśli do nich dojdzie, to w środku płyta ma taki sam skład i nic nie traci ze swoich zalet.

Najlepsze miejsca dla okładzin ściennych z laminatu

Okładziny ścienne z laminatu w pierwszej kolejności zaczęły być wykorzystywane w budynkach publicznych do ochrony powierzchni w łazienkach, ubikacjach czy pomieszczeniach z natryskami. Radzą sobie z wilgocią równie dobrze, jak płyty wykorzystywane do stawiania kabin WC czy prysznicowych, blatów przy umywalkach czy szafek basenowych. Projektanci chętnie wykorzystują jednorodny materiał do stawiania zabudowy i ochrony ścian w tych pomieszczeniach.

Ich zalety spowodowały jednak, że zaczęły być stosowane również w innych częściach budynków publicznych, zwłaszcza w miejscach użytku wspólnego. Często chronią więc ściany na korytarzach i klatkach schodowych. Wykorzystywane są także w salach konferencyjnych, gabinetach lekarskich czy w placówkach oświatowych.

Najnowszym trendem jest montowanie okładzin ściennych w mieszkaniach prywatnych. Decydują o tym nie tylko względy praktyczne, ale także zalety dekoracyjne tego materiału. Płyty są dostępne w szerokiej gamie kolorów i łatwo dobrać z nich efektowną kompozycję. Poza tym można zamawiać indywidualne wzory dekoracyjne – nie tylko arkusze o różnych kolorach, ale także wzory, rysunki, a nawet napisy. Korzystają już z tej możliwości firmy, które umieszczają w ten sposób na swoich ścianach logo, nazwy czy hasła. Możliwości dekoracyjne okładzin ściennych HPL są nieograniczone i zależą tylko od własnej inwencji czy pomysłów dekoratorów wnętrz.

Najcieńsze arkusze HPL o grubości poniżej 1 mm są doskonałymi okleinami dekoracyjnymi. Można je nakładać na meble, parapety czy blaty i tworzyć w ten sposób spójny wystrój dostosowany do innych elementów zabudowy z laminatów. Ma to także tę zaletę, że po takim zabiegu oklejone meble czy inne elementy wystroju zyskują doskonałą warstwę ochronną.

Regulamin korzystania z serwisu